Akdeniz Heykeli Protestoya Kurban Gitti

İsrail'in Gazze'ye saldırısını İstanbul'da İsrail Başkonsolosluğu önünde protesto eden grup Akdeniz Heykeli'ni de tahrip etti.

İstanbul’un en tanınan heykellerinden biri olan Akdeniz Heykeli, 1980’de heykeltraş İlhan Koman tarafından yapılmıştı.

112 metal levhanın yan yana getirilmesiyle oluşturulan kollarını açmış bir kadın figürü olan bu heykel tasarımında dilimler arasındaki eşit boşluktaki hacimler sayesinde hareketli bir görünüm sağlanmış. İlhan Koman, farklı açılardan bakıldığında dalgalı bir şekle dönüşen heykelde “dalgalardan teşekkül eden, dalgaların meydana getirdiği ilahe, gözün yansıması, hareket eden bakışın sinetik yanılgısı”nı göstermeye çalışmış. Cepheden bakıldığında kadının yüzünde beliren sert ifade ile de kadının insanlardan gördüğü eziyete vurgu yapılmış.

Eserini nasıl geliştirdiğini İlhan Koman şu sözlerle anlatmıştı:

İnsanın kucaklaşması, sevgisi anlatılırken Akdeniz aklıma geldi. Akdeniz büyüktü, bizden bir denizdi. Kucak açmayı bu adla anlatmak istedim. Sevgiyi ve kucaklaşmayı anlatırken bir kadının bütünlüğünden yararlanmak istedim.

Halk Sigorta şirketinin isteği üzerine inşa edilen heykel ilk olarak 1980’de şirketin Zincirlikuyu’daki genel müdürlük binasının önüne yerleştirilmişti. 2005’te İlhan Koman’ın sergisi için kısa bir süreliğine Galatasaray’da konumlandırılan heykel daha sonra Halk Sigorta’nın unvanının Yapı Kredi Sigorta’ya geçmesiyle Levent’teki Yapı Kredi Genel Müdürlük Binası’nın önüne taşındı. Levent’teki yerin heykel için uygun olmaması ve civardaki gökdelenler nedeniyle eserin gölgede kaldığı konusu hala tartışılıyor.

Etiketler

5 yorum

 • mali-demirel says:

  Nekadar üzücü ve nekadar düşündürücü.İlhan beyin üzüntüsünü paylaşıyorum

 • karaca-mimarlik says:

  AKDENİZ HEYKELİ ZİNCİRLİKUYUDA ÇOK GÜZEL GÖRÜNÜRDÜ LEVENTE TAŞININCA GÖKDELENLERİN ARASINDA KAYBOLDU, BENCE ESKİ YERİNDE DURMALIYDI.
  TAHRİB EDİLDİĞİNİ ÇOK ÜZÜLDÜM UMARIM ONARILABİLİR VE DAHA GÜZEL BİR YERE TAŞINIR

 • bahar-bayhan says:

  Twitter’da saçma yorumlar dönüyor. İsrail yanlısıymışız… Tek derdimiz heykel miymiş… Biz protestolar sırasında hasar gören heykelin durumunu yeniden gündeme taşıdık sadece. Haberde ne protestocuların heykeli bilerek/isteyerek tahrip ettiği ne de heykele tahammül edemedikleri için yıktıkları ifadeleri geçiyor. Bu haberden başka anlamlar çıkarıp kutuplaşmış ortamı iyi ce alevlemek isteyenlere selam olsun…

 • ahmet-turan-koksal says:

  Arkitera’yı bilen biri olarak bu tür SAÇMA tivitlerin, başarınızın bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Dert etmeyin diyeceğim ama tivit o kadar saçma ki. Dert edin ama çok gülerek edin. Takmayın. Aynı mimarlık merkezi haberciliğine devam edin. İmza: Bir takipçi.

Bir cevap yazın