Ahtamar Kilisesi Dahil Türkiye’den 10 Varlık Dünya Mirası Geçici Listesi’nde

Aralarında Ahtamar Kilisesi, Yıldız Sarayı, Aspendos Antik Kenti, Dağlık Frigya, Mudurnu Ahi Kenti, Uzun Köprü ve Pontus Kral Kaya Mezarları'nın da bulunduğu Türkiye'den 10 kültürel ve doğal varlık, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alındı.

Kültür Bakanı Ömer Çelik, aralarında Ahtamar Kilisesi, Yıldız Sarayı, Aspendos Antik Kenti, Dağlık Frigya, Uzun Köprü ve İsmail Fakirullah Türbesi’nin de bulunduğu 10 kültürel ve doğal varlığın, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne girdiğini söyledi.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dün müjdeli bir haber aldıklarını belirterek Türkiye ‘den 10 eserin daha UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer aldığını bildirdi.

Bu eserlerden birinin Ahtamar Kilisesi olduğunu dile getiren Çelik, diğerlerinin Antalya’daki Aspendos Antik Kenti, Yıldız Sarayı, Muğla’daki Stratonikeia Antik Kenti, Kütahya-Eskişehir-Afyon’u kapsayan Dağlık Frigya Bölgesi, Edirne’deki Uzun Köprü, Siirt’teki İsmail Fakirullah Türbesi, Bolu’daki Mudurnu Tarihi Ahi Kenti, Amasya’daki Harşena Dağı ve Pontus Kral Kaya Mezarları ve Kahramanmaraş’taki Eshab-ı Kehf Külliyesi olduğunu aktardı.


Aspendos Antik Kenti

Çelik, “Böylece UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ndeki eser sayımız 62’ye yükselmiş oldu. Biliyorsunuz bu geçici listedeki eserlerden her sene biri ‘doğal sit’ biri ‘kültürel’ alan olmak üzere 2 alanı önerebiliyoruz. Bunun dışında geçici listeden ana miras listesine geçmek için başka dosya veremiyorsunuz bir yılda” diye konuştu. Bu bağlamdaki dosyaların daha kapsamlı ve zor olduğunu ifade eden Çelik, bundan sonra geçici listede bulunan 62 eserden kalıcı miras listesine gireceklerin tespit edilmesi için çalışma yürüteceklerini bildirdi.

“Akdamar’ın alınması özel mesaj oldu”

Ahtamar Kilisesi’nin bu yıl geçici listeye alınmasının “bir nevi özel mesaj olduğunu” dile getiren Çelik, “Geçici listeye 10 eserin girmesi beni çok sevindirdi ama Akdamar’ın girmesi de benim açımdan daha sevindirici oldu. Akdamar biliyorsunuz hükümetimizin izniyle Ermeniler’in ayinine açılmıştı. Hatta dün de bir ayin izni verdik orada dünya barışı için dua eden bir topluluğa. Özellikle Akdamar’ın geçici listeye alınması bugünlerde başlatılan Ermeni diasporasının kampanyasının etkisinde kalan yabancı parlamentolara örnek ve mesaj olması gereken bir şey” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Bir cevap yazın