Ahşaptan “Koza”

Enstalasyon, termal-modifiye Amerikan dişbudağı için canlı bir örnek vaka test görevini üstleniyor.

T.ZED Architects ve Amerikan Sertağaç İhracat Konseyi (AHEC)’nin iş birliğinin ürünü olan “Koza” (The Cocoon) adlı enstalasyon, Dubai Creek Harbour Promenade’de gözlem güvertesi olarak görevi yapmaya başladı. Orijinali Downtown Design Dubai 2016 için inşa edilen enstalasyon, Dubai’ye “Geleceğin Yaşamı”nı getiren yeni bir yaşam deneyimi RiseDCH’nin bir parçası olarak, Dubai Creek Harbour limanındaki yeni evini buldu. Enstalasyon, termal-modifiye Amerikan dişbudağı ve ak meşesi için vaka testi görevi yapacak.

T.ZED Architects Kurucusu ve Müdürü Tarık Al Zaharna, “Koza”ya yeni bir kullanım verilmesinin, yeni bir hayat verilmesi anlamına geldiğini söylüyor ve ekliyor:

‘Koza’yı rıhtım boyunca uzanan, modern bir insan yapımı manzaraya yerleştirmek, kullanıcıların ‘bağlamsal’ olarak algıladıkları bir meydan okuyuş anlatımını sürdürüyor. Termal modifiye dişbudağından elde edilen yeni maddesellik ise, bu doğal maddenin, nasıl bir hava ortamında varolacağı konusundaki bir deney. Biz bu konuda endişelenmiyoruz ve hatta bu durumu teşvik ediyoruz. ‘Koza’nın oluşum temelindeki orijinal fikirlerin bazıları, bu yeni konumuna göre yeniden tercüme edildi diyebiliriz. Şimdi, şehir manzarası, ufuktaki rıhtım mesafesi boyunca bir çerçeveye sahip. Üst taraftaki ‘aydınlık’ aracılığıyla farklı bir yansıma anı sağlanıyor.

Enstalasyonun bu yeni konumu ise, söz konusu ağaç çeşitlerinin sıklıkla kullanıldığı yerlerden çok farklı bir iklim ve bağlamdaki dayanıklılık ve performansını test etmek için bir fırsat sağlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın