Adalar Müzesi Yeni Sergi Salonlarıyla Üç Kat Büyüdü

İstanbul'un ilk kent müzesi olan Adalar Müzesi 10 Eylül 2010 tarihinde ziyaretçilere kapılarını açtıktan sonra, hızlı bir büyüme kaydederek bir yıl içinde bünyesine yeni galeriler ve yeni bir sergi salonu ekledi.

25 Kasım Cuma günü “Adalar, Yazarlar, Şairler-Mitostan Edebiyata” sergisi ile birlikte Adalar Müzesi’nin yeni bölümleri ve ek hizmet binaları, Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun yer aldığı resmi bir törenle açıldı. Törene sergi küratörü Sevengül Sönmez, yazar ve şair Ataol Behramoğlu ve Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu da katıldı.

Adalar Vakfı ve Adalar Belediyesi’nin iş birliğiyle kurulan Adalar Müzesi’nin açılış töreninde Adalar Vakfı Başkanı Halim Bulutoğlu müzenin önemiyle ilgili olarak “Adalar tarihi ve doğal değerler açısından İstanbul’un en güzel ilçesi. İstanbul’un ilk kent müzesi, ilk defa bir yerel yönetim ile bir sivil toplum kuruluşunun iş birliğiyle kuruldu. Müze kurmak oldukça zor bir süreçtir. Özellikle son dönemde dünyada korunmakta olan önemli şehirlerin kent müzelerinin kurulma süresi beş altı yılı buluyor. Biz bu sürece 2008 yılının son günlerinde başladık ve üzerinden bir yıl geçmesine rağmen resmi açılışımızdan önce üç sergi açmayı başardık,” diyerek görüşlerini belirtti.

Korunması gereken bir miras: Adalar
Yazar ve şair Ataol Behramoğlu, Adalar Müzesi’nin önemini anlatırken Adalar’ı korumanın bütün Türkiye’nin sorumluluğu olduğunu belirtti: “Anadolu tarihi ve coğrafyası yüzyıllardan beri büyük bir sentez oluşturmaktadır. Adalar ise bu bakımından çok farklı bir etnisiteye sahiptir, bu anlamda Adalar Müzesi çok önemli bir yer tutuyor.”


Halim Bulutoğlu açılış konuşmasını yaparken

Adalar Belediye Başkanı Dr. Mustafa Farsakoğlu, Adalar’ın farklı kimliklere ev sahipliği yaptığını vurgularken “Bugün burada tarihe tanıklık ediyoruz. Yıllardır bir çöplük olarak kullanılan bu alan, çağdaş yaşamın bir sonucu olarak, güzel Adalar’da tahrip edilen denizin ve doğanın nasıl tekrar olumluya dönüştürüldüğünün bir örneğini sunuyor. Adalar Müzesi, bütün yokluklara, baskılara ve olumsuzluklara rağmen bir avuç insanla gerçekleştirdiğimiz bir eser oldu,” diyerek görüşlerini belirtti.

Son açılış konuşmasını gerçekleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kentli olmanın önemine değindi: “Kentli olmak resim yapmak, şiir yazmak, müzeye gitmek ve kendi kentinin tarihini bilmek demektir. Kentli olmak sanatla buluşmak, değişik inançlara saygı göstermek ve haksızlıklara karşı direnmek demektir. Kentli olmak kentlerin kendi yöneticisini seçmesi demektir. Tıpkı Adalılar’ın Sayın Farsakoğlu’nu seçtiği gibi.”

“Adalar, Yazarlar, Şairler-Mitostan Edebiyata” sergisi 2012 Temmuz ayına kadar ziyaretçiler tarafından gezilebilecek.

Etiketler

Bir cevap yazın