Abu Dhabi proje satsın diye içine Louvre Müzesi koydu

Basra Körfezi söz konusu olunca ev satmak için projeye havuz ve spor salonu eklemek yetmiyor. Abu Dhabi'deki Saadiyat Island, Louvre ve Guggenheim müzelerinin şubelerine ev sahipliği yapacak...

Basra Körfezi ülkeleri söz konusu olunca gerçekleştirilen yerleşim alanı projelerinde artık “en büyüğü, en uzunu, en lüksü” gibi tanımlamalar alışıldık hale geldi. Dünyanın birçok ülkesinde sadece bir tanesi inşa edilebilen ihtişam dolu binalardan yan yana onlarcası yapıldığı için devletlerinden destek alan Körfez bölgesi gayrimenkul geliştirme şirketleri yeni müşterileri çöl ülkelerine çekebilmek için yeni yollar buluyor. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dhabi de ülkenin ve Basra Körfezi’nin gayrimenkul projeleri lokomotifi olan Dubai’nin gerisinde kalmamak için yaptığı atılımlarda tamamıyla ekolojik ve içinde hiç motorlu araç olmayacak yerleşim alanı gibi konsept itibariyle dikkat çekecek planlar hazırlıyor. Petrol ve doğalgaz zengini Abu Dhabi’nin yurt dışından müşteri ve ziyaretçi çekebilmek için geliştirdiği yeni yerleşim alanı projesi de Saadiyat Island adını taşıyor. Saadiyat’ta dünyaca ünlü Louvre ve Guggenheim müzelerinin birer şubesi olacak. Bu müzelerin koleksiyonlarında bulunan eserler uzun dönemli olarak Saadiyat Island’da sergilenecek.

150 bin kişi yaşacak
Mutluluk Adası anlamına gelen Saadiyet Island projesi Körfez’den son yıllarda gelen haberler nedeniyle yapay bir ada olduğu çağrışımı yapabilir. Ancak Saadiyat gerçek bir ada üzerine inşa ediliyor. Başkent Abu Dhabi kıyılarının 500 metre açığında bulunan ada, 27 bin dönüm büyüklüğünde ve her bir metrakaresi mimar ve mühendislerin elinden geçiyor. Tek bir proje olarak değerlendirilen adanın 10 bin dönümü ise açık alan olarak düzenleniyor. Üç faz halinde inşa edilen Saadiyat Island’ın ilk etabı 2012 yılında, sonuncusu ise 2018 yılında tamamlancak. Adadaki yaşam alanları tamamlandığında 150 bin kişiye ev sahipliği yapabilecek.

29 otel var
Saadiyat Island’da apartman daireleri, rezidanslar ve villalar olacak. Toplam bin yat kapasiteli üç marinası, yedi yıldızlı ultra lüks bir otelin de yapıldığı Saadiyat Island’da 29 otel daha yer alacak. Ana karaya iki köprü ve bir tüp geçitle bağlanacak Saadiyat Island, tatil ve kültür şehri havasında inşa ediliyor.Oteller ve sosyal alalarla da gerekli eğlence sağlanıyor. Fakat farkındalık yaratmak için Saadiyat Island’a sadece Körfez’in değil bütün Ortadoğu’nun kültür merkezi olacak özellikler katıldı. Böylelikle başta Batılı ülkelerden olmak üzere Ortadoğu kültürü dışından insanlara da hitap edebilecek bir proje yaratılıyor.

Dört müzesi olacak
Saadiyat Island’da dört müze yer alacak. İlk ikisi Denizcilik ve Ulusal müzeler olacak. Diğer iki müze Louvre ve Guggenheim adlarını alacak. Louvre Abu Dhabi toplam 24 bin metrakare kapalı alana ve 2 bin metrekare sergi alanına sahip olacak. Guggenheim’ın Abu Dhabi versiyonu ise New York’takinden bile büyük olacak. Guggenheim’in toplam kapalı alanı 29 bin metrakare ve 12 bin metrakare sergi alanıyla faaliyet gösterecek. Her iki müze de 2012 yılında kapılarını ziyaretçilere açacak. Müzelerde uzun süreli orjinal koleksiyonların gösterimi yapılacak. Louvre’un açılması için Paris’teki müzeye 33 milyon dolar ödendi.

Etiketler

Bir cevap yazın