Abu Dabi’nin Tarihi Al-Hisn Bölgesi İçin Tasarlanmış Bir Masterplan

Danimarkalı mimarlık ofisi CEBRA, Birleşik Arap Emirlikleri'nin başkenti Abu Dabi’nin Al-Hisn bölgesinde şehrin kültür ve turizm departmanı ile yakın işbirliği içerisinde bir masterplanı hayata geçiriyor.

Fotoğraflar: Mikkel Frost

Masterplanının amacı, inşa edilecek 140.000 metrekarelik yeni bir kültürel park alanıyla, Abu Dabi’deki tarihi bir dönüm noktası ve 1761’de inşa edilen Qasr al-Hosn kalesini şehrin kültürel kalbi haline getirmek olmuş.

Proje, modern tasarım anlayışını Emirlik’in deniz ve çöl mirasıyla birlikte alandaki iki zıt binası arasında iletişim kuran tutarlı bir anlatıda birleştirmeyi de hedeflemiş.

Alan, iki tarihi binayı şehrin önemli simgeleri olarak geliştiren, canlı bir halka açık parka dönüştürmüş. Eşzamanlı olarak proje Al-Hisn Meydanı’na; restoranlar, kültürel faaliyetler için tesisler, bir ibadet salonu, su havuzları ve gölgeliklerle çevrilmiş dinlenme alanları gibi fonksiyonları da ekleyecek şekilde planlanmış.

Bu iki manzara, düzensiz geometrik şekillerden ortaya çıkan bir kamusal kentsel alanla birbirine bağlanmış. Merkezi peyzaj alanı, “Voronoi” olarak bilinen organik bir desenle tanımlanmış. Tasarım, Abu Dabi Adası’nın kum uzantılarının, su içinde oluşan çalıların ve tuz düzlüklerinin kendine özgü çatlak desenlerinden oluşan kıyı manzarasının mimari bir yorumu olarak hayata geçirilmiş.

Kentsel peyzajın içinde yer alan geometrik tasarımda doğal kumun rengine uygun beton tonu kullanılmış. Geçiş bölgesi boyunca, peyzaj yatay düzlemlerden eğimli yüzeylere dönüşmüş, yiyecek ve içecek tesisleri, yardımcı işlevler için inşa edilen alanlar burada konumlandırılmış.

Oturma direkleri, yüzey desenleri, aydınlatma konsepti ve bina hacimlerinden iç mekan kat planlarına, kapılara ve mobilyalara kadar tüm bileşenler, genel kentsel peyzaj topografyasına incelikle entegre edilmiş ve doğal peyzaj öğeleri olarak deneyimlenecek parkla birleştirilmiş.

Etiketler

Bir cevap yazın