Abdurrahman Hancı’yı Kaybettik

Mimarlar Odası kurucularından mimar Abdurrahman Hancı 17 Temmuz 2007 tarihinde vefat etti.

1923’te İstanbul’da doğan Hancı ortaöğrenimini Galatasaray Lisesi’nde tamamladıktan sonra 1946 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’nden mezun oldu. 1947 – 1948 yılları arasında Fransa’da çalışan Hancı savaşta yıkılmış olan Le Havre kentinin yeniden imarı ile görevlendirilmiş olan Auguste Perret ile de çalışma şansı buldu.

1951 yılında Beyoğlu”nda “Kitap Sarayı” adlı kitapçı dükkanının iç mekan düzenlemesi ile Büyükada’da Yalman Evi’ni yaptı. Yine 1951 yılında Turgut Cansever ile girmiş olduğu Anadolu Kulubü yarışmasında birincilik ödülünü aldı.

1952 yılında Türkiye”nin ilk büyük özel mimarlık bürosu olan IMA’yı Maruf Önal, Süha Toner, Turgut Cansever ve Şahap Aran’la birlikte kurdu. 1955 sonunda Paris’te yapılmasına başlanan NATO Genel Merkezi binası inşaatında çalışmak üzere davet edildi. Paris’e ikinci gidişi 10 yıl sürdü. Bu on yıllık sürecin ilk dört yılında NATO Genel Merkezi binası inşaatında çalıştı.

1960 yılında NATO Binası inşaatı bittiğinden ötürü, bu tarihten sonra altı yıl Paris’te serbest mimarlık yaptı. Bu arada Nice”te “BELLE” hazır giyim mağazası, Besançon kentinde 24 pistlik bir Bowling binası, Fransa’nın güneyinde La Garde – Fresnet’de Provençale tipi bir ev ve Almanya”da Domus firması için mobilya tasarımları yaptı. 1966 yılında Türkiye’ye dönen Hancı 1968 – 1974 yılları arasında Yüksel Karapınar ile ortaklık yaptı.

1974 yılından 2001 yılına, Yalçın Çıkınoğlu’nun vefatına kadar kurdukları MİMAT Mimarlık Ltd. Şirketi’nde beraber çalıştılar. 1966 yılında Türkiye’ye döndükten sonra yaptığı ilk iş Beyoğlu’nda “Galeri 1” adlı Sanat Galerisi oldu.

1996 yılında Ulusal Mimarlık Ödülü kapsamında Büyük Ödül’ü aldı. 84 yaşında vefat eden Hancı meslek hayatı boyunca birçok yarışmada derece almasının yanında birçok konut, iş yeri ve banka şubesi projesi de yaptı.

Abdurrahman Hancı’nın cenazesi 19 Temmuz 2007 Perşembe Günü Teşvikiye Camisi’nde kılınacak öğle namazını takiben Edirnekapı Şehitliği’nde defnedilecek.

Etiketler

Bir yanıt yazın