Abdi İpekçi Caddesi’ndeki Yenileme Çalışmalarının İlk Etabı 20 Haziran’da Tamamlanıyor

Abdi İpekçi Caddesi’nin geçtiğimiz Nisan ayında başlayan yenileme ve düzenleme çalışmaları devam ediyor. Şişli Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’ni Güzelleştirme Derneği işbirliğiyle başlatılan yenileme ve düzenleme çalışmalarının ilk etabı 20 Haziran tarihinde bitiyor. Tüm düzenlemelerin Temmuz ayı sonunda tamamlanması planlanıyor.

Proje kapsamında açık hava etkinliklerine de ev sahipliği yapacak çağdaş bir meydan düzenlemesi yer alıyor.  Su, elektrik ve doğalgaz altyapısının yenilenmesini de içeren projede; Abdi İpekçi Caddesi’nin kaldırımları, taşıt yolu, elektrik direkleri ve peyzajı yeniden yapılıyor.

Abdi İpekçi Caddesi’nde hizmet veren restoran ve kafelerde, Pandemi süreci de göz önünde bulundurulduğunda açık alan kullanımına devam edilmesi, kaldırım kullanımında önceliğin yayalara verilmesi ve “Engelsiz Yaya Ulaşımı” hedefiyle, engelli bireylerin ve çocuklu ailelerin en rahat şekilde kullanabileceği kaldırımların hayata geçirilmesi amaçlanıyor.

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, hayata geçirilen projenin ardından 600 metre uzunluğundaki Abdi İpekçi Caddesi’nin İstanbul’a yeni bir soluk getireceğini ifade etti. Pandemi sonrası açık alanda sosyalleşmenin öne çıkacağı bu dönemde, Abdi İpekçi Caddesi’ni eskisinden de iyi duruma getireceklerini vurgulayan Keskin, “Caddedeki komşularımızla, paydaşlarımızla görüştük ve ortak bir karar aldık. Belediye olarak, altyapı desteğini veriyoruz. Nişantaşı Abdi İpekçi Caddesi’ni Güzelleştirme Derneği öncülüğünde de üstyapı işleri ilerliyor. Bu çalışma ile kaldırımların üçte ikisi yayaların olacak. Yürümekte zorlandığımız kaldırımlar yenilenecek. Ayrıca, gerçek bir meydan fonksiyonu kazandıracağımız Abdi İpekçi Meydanı’nı da kültür sanat etkinliklerine açacağız. Şişli’de Abdi İpekçi Caddesi’nden sonra Rumeli Caddesi’nde de yenileme ve düzenleme çalışmalarımıza başlayacağız” dedi.

Etiketler

Bir cevap yazın