65. Hükümetin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki Oldu

65. hükümetin bakanlar kurulu bugün açıklandı. Peki kent, çevre ve mimarlık gündemini etkileyecek bakanlıklarda nasıl değişimler oldu?

Bugün, Başbakan Binali Yıldırım’ın 65. Hükümetin bakanlar kurulunu açıklamasıyla kentler için önemli üç bakanlığın başkanlarının da değişmiş olduğu görüldü. Yeni kabinede Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki olurken Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Ulaştırma Bakanı ise Ahmet Arslan oldu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na Avukat Başkan

Kayseri doğumlu Mehmet Özhaseki, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. 27 Mart 1994 mahalli seçimlerinde Melikgazi Belediye Başkanlığı’nı kazanan Özhaseki, 23 Haziran 1998 tarihinde Büyükşehir Belediye Meclisi’nde yapılan seçimle Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na getirildi. 18 Nisan 1999, 28 Mart 2004, 29 Mart 2009 ve 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde seçilerek 5 kez Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini elinde bulundurdu. Tarihi Kentler Birliği’nin 2004-2011 yılları arasında 7 yıl başkanlığını yapan Mehmet Özhaseki, 10 Şubat 2015 tarihinde Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa etti ve AK Parti’den milletvekili adayı oldu. 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan genel seçimlerde 25. Dönem Kayseri Milletvekili olarak seçildi. 12 Eylül 2015 tarihinde yapılan AK Parti Olağan Büyük Kongresi’nin ardından yenilenen parti vitrininde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı olarak yer aldı ve 1 Kasım 2015 tarihinde yinelen genel seçimlerde tekrar seçilerek 26. Dönem Kayseri Milletvekili oldu.

Milli Eğitim Eski Bakanı Nabi Avcı Kültür ve Turizm Bakanı Oldu

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’ni bitiren Nabi Avcı, doktorasını Anadolu Üniversitesi’nde İletişim Bilimleri alanında yaptı. Anadolu Üniversitesi’nde ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde iletişim felsefesi ve iletişim sosyolojisi üzerine dersler verdi. Millî Eğitim Bakanlığı’nda ve Başbakanlık’ta danışman olarak çalıştı. Başbakanlık Başdanışmanı ve UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanlığı görevlerini yürütürken 2011 yılında AK Parti’ den milletvekili aday adaylığı için bu görevlerinden istifa etti. 24., 25. Ve 26. dönem TBMM Eskişehir milletvekili olarak görev aldı. TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı, Türkiye-Kanada Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanı, Türkiye-Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu başkanvekili ve Türkiye-Almanya Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. 24 Ocak 2013 tarihinde yapılan kabine değişikliği sonucu Milli Eğitim Bakanlığı görevine getirildi.

Büyük Ulaşım Projelerinde Çalışan Ahmet Arslan Ulaştırma Bakanı Oldu

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı görevine getirilen Arslan, İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi, Milli Güvenlik Akademisi’nden mezun. Denizcilik Müsteşarlığı Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü görevlerini yürüten Arslan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, TT-NET ve Türk Loydu Vakfı Yönetim Kurulu, Türksat Denetim Kurulu, TOBB Denizcilik Meclisi üyeliği yaptı. 24. Dönemde AK Parti Kars Milletvekili olarak seçildi.

Orman ve Su İşleri Bakanı olarak Veysel Eroğlu görevine devam edecek.

Etiketler

Bir cevap yazın