57. Venedik Bienali’nde Cevdet Erek’in ÇIN Başlıklı İşi Sergilenecek

Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda sanatçı Cevdet Erek’in ÇIN başlıklı işi yer alacak.

Cevdet Erek’in bienal için üreteceği ÇIN başlıklı işin sergileneceği Türkiye Pavyonu, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) koordinasyonunda 13 Mayıs – 26 Kasım 2017 tarihleri arasında Venedik Bienali’nin ana mekânlarından Arsenale’deki Sale d’Armi’de görülebilecek.

ÇIN başlıklı işin kavramsal çerçevesi 27 Şubat Pazartesi günü Salon İKSV’de yapılan basın toplantısında sunuldu. Cevdet Erek sunuşunda, 2000’li yılların sonlarından beri üretmekte olduğu Ritimler Mekânı, Cetveller ve Ritim Çalışmaları ve Ses Süslemeleri adlı iş serileri ve diğer işlerinde kullandığı bazı yöntem ve kavramları; sesler, görüntüler ve toplantı sırasında yaptığı çizimlerle örnekledi.

ÇIN hakkında:

Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu için mekâna özgü olarak oluşturulacak ÇIN, süreç içerisinde gelişerek, mekânla birlikte şekillenecek. İşin hazırlık sürecinde yapılan ve çeşitli mecralarda paylaşılan etütlerden de örnekler veren Erek, ÇIN ile ilgili olarak şöyle dedi:

“Yerinde deneyimlenmesi için yapılan bir mekân işini halen oluşum aşamasındayken burada tarif etmeye çalışmak yerine, bir hazırlık egzersizi olarak şöyle bir hayali beraber kurmayı öneriyorum: Uzakta etrafı çitle çevrili bir harabe, içindeyse oradan gün boyu ayrılmaması gereken bir görevli var. Görevli, sessizlik içinde dolanırken, etrafı dikkatlice süzen bir ziyaretçiyi ve onun sayesinde binlerce cırcır böceğinin konserini fark ediyor. Uzaktan, birbirleriyle konuşmaya çalışan bu ikili, bir anda meydana gelen şiddetli bir sesin verdiği kulak acısından aynı anda kısacık haykırıyorlar. Sonra, görevli, geceleyin, başka bir yerde, pencereyi iki parmak, gürültüyü bir tık açık bırakarak kulak çınlamasını bastırmaya çalışırken bir alarm sesi giriyor içeri: ‘viyuviyuviyuviyu’. Sonra bu hayalin başına dönüp aynı sırayla bir daha hayal etmeyi deniyor”.

Konuşmasında, İstanbul’daki çalışma sürecinden ve bu süreci destekleyen kısa seyahatlerden çeşitli anekdotlar aktaran Erek, işin çekirdek ekibini de tanıtarak projenin yeni katılımcılar ve işbirliklerine olanak vereceğini belirtti. Ekipte, proje koordinatörü ve hafıza Yelin Bilgin, mimar ve yumuşak bir ses Gürden Gür, mimar ve güler yüz Elif Tunçel, sanat tarihçisi ve kardeş Ayşe Erek ve görsel kimlik tasarımcısı Yetkin Başarır yer alıyor. Yeni bir yayın Türkiye Pavyonu’nun açılışıyla birlikte ziyaretçilerle buluşacak.

Etiketler

Bir cevap yazın