5 Ocak Stadı Yerine 63 Proje

Mimarlar Odası 5 Ocak Stadı'nın yerinin yeşil alan olarak değerlendirilmesi amacıyla açtığı “Kent İçin Dönüşüm Ulusal Mimarlık Fikir Yarışması”na 63 projenin başvurduğu açıklandı.

Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı, 5 Ocak Stadı yeri için “Kent İçin Dönüşüm Ulusal Mimarlık Fikir Yarışması” açtıklarını, mimar ve mimarlık öğrencileri arasında açtıkları yarışmaya mimarların 33, mimarlık öğrencilerinin ise 30 proje ile başvurduğunu söyledi.

Kent İçin Dönüşüm Ulusal Mimarlık Fikir Yarışması”na katılan 63 proje Adana’da Onatça Sanat Galerisi’nde sergilendi. Mimar Cengiz Bektaş’ın başkanlık ettiği, Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölüm Başkanı Erkin Erten, Mimar Yusuf Serin, Mimar/Şehir ve Bölge Plancısı Mehmet Keskin, Mimar Samet Karyaldız’ın seçici kurul üyesi, Çukurova Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Yusuf Gürçınar, Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı, Şehir ve Bölge Plancıları Odası Adana Şube Başkanı Ulaş Çetinkaya, İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Abdullah Bakır, Peyzaj Mimarları Odası Başkanı Ramazan Doğru’nun da Seçici Kurul Danışman Üyeleri olarak katıldığı jüri çalışmalarına başladı.

TMMOB Mimarlar Odası Adana Şube Başkanı Bekir Kamışlı, yeni yapılacak bir stadyum sonrası kentin en merkezi yerinde boş kalacak 5 Ocak Stadı yerinin kentsel açıdan en uygun şekilde değerlendirilmesini sağlamak amacıyla “Kent İçin Dönüşüm Ulusal Mimarlık Fikir Yarışması” açtıklarını ifade ederek şöyle konuştu:

“Yarışmanın yapılma kararı alındığından buyana 5 Ocak stadyumunun yerinin imarı ile ilgili Mimarlar odası Adana Şubesi ile birlikte İnşaat Mühendisleri Odası Adana Şubesi, Adana Osmaniye Tabip Odası ve diğer kurum ve kuruluşların itirazları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından reddedilip küçük bir yeşil alan tarifi ile plan notları değiştirilmiş AVM ve konut imarı dayatması devam etmektedir.

Adana’da kamuoyu yaratmak amacıyla açtığımız yarışmaya Adana ve Türkiye’nin bir çok yerinden mimarlar ve mimarlık bölümü öğrencilerinin farklı bakış açısıyla hazırladıkları projeler ile İmar Plan Revizyonu yalnızca rant içerikli işlevlerin uygulanması düşüncesine karşı kent için halka hizmet verebilecek düşüncelerinin de olduğunu açıkça göstermiştir. Bu bağlamda yarışmacılara katılımlarından dolayı teşekkür ediyoruz. Katılımcılarının projelerinin her birinin Adana Kentine sosyal, kültürel katkı getirecek bir işlev sahibi olduğunu düşünüyoruz. “

Kamışlı, yarışma sonuçlarının 22 Ağustos 2013 tarihinde ilan edileceğini, ödül töreni ve sergisinin ise 24 Eylül 2013 tarihinde gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Etiketler

Bir cevap yazın