4. Zeki Yurtbay Tasarım Ödülleri Sahiplerin Buldu

Yurtbay Seramik’in düzenlediği seramik karo tasarım yarışması sonuçlandı. “Kaos ve Düzen” temalı yarışmaya, toplam 410 proje başvurdu, yarışma kriterlerine göre değerlendirilen projelerden 6’sı ödüle layık görüldü.

Yarışmanın jürisinde, Ali Bakova (Tasarımcı / Ali Bakova Design), Atilla Kuzu (İçmimar, Tasarımcı / Zoom-TPU Kurucu Ortağı), Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarımı Bölüm Başkanı), Prof. Sevim Çizer (DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı) ve Şule Koç (Tasarım Direktörü / Şule Koç Design) yer aldı.

Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin mimarlık, güzel sanatlar, sanat ve tasarım ile mühendislik fakültelerine bağlı mimarlık ve tasarım disiplinlerini kapsayan bölümlerinde öğrenim gören önlisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine açık olan yarışmaya web sitesi üzerinden 1629 ön başvuru alındı. Son teslim günü olan 21 Kasım 2016 tarihinde ise, Türkiye ve KKTC geneli 32 şehirden 65 farklı üniversiteden 390 öğrencinin oluşturduğu 309 farklı ekibin katılımıyla 410 proje teslim edildi.

Yarışma kapsamında sektörün tasarım anlayışına katkı sağlayan projeler yarışmaya katılım koşullarının yerine getirilmesi, yenilikçi fikir önerisi, tema bağlamında tasarım, tasarımın içinde yaşanılması önerilen mekânla ifade edilişi, özgünlük, evrensel estetik ile malzeme bağlamında üretilebilirlik ve teknik detaylar çerçevesindeki kriterlerle jüri tarafından değerlendirildi.Değerlendirme sonunda “Dereceye Giren 3”, “Mansiyon Kazanan eşdeğer 3” proje ödül almaya hak kazandı.

17 Aralık’ta, Antalya’da Yurtbay Seramik Bayi Toplantısı’nda gerçekleştirilecek törenle dereceye giren yarışmacılara ödülleri verilecek. Eser sahipleri toplamda 25 bin 500 TL para ödülünün sahibi olacak. Yarışmanın birincisine ayrıca Unicera 2017 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında tasarımının üretilerek sergilenmesi imkânı sağlanacak.

Ödül kazananlarının isimleri şöyle oldu:

Birinci:

Gökhan Çetinkaya (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı, Lisans)

İkinci:

Tansu Çiller Ulu (İzmir Ekonomi Üniversitesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı, Lisans) 

Üçüncü:

Muhamed Saner Öztürkler (Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım, Yüksek Lisans)

Eşdeğer Mansiyon:

Tolga Tuncer (İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Endüstriyel Tasarım, Yüksek Lisans)

Eşdeğer Mansiyon:

Menşure Sena Engin (Kadir Has Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı, Lisans)

Eşdeğer Mansiyon:

Gülter Yıldız (Anadolu Üniversitesi Endüstriyel Tasarım, Lisans)

Etiketler

Bir cevap yazın