34. Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması Yapıldı

34. Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması 11 - 15 Temmuz tarihleri arasında İstanbul’da yapıldı.

11 Temmuz günü Ortaköy Yetimhanesi’nde kapılarını açan UMÖB16, yetimhane odalarının farklılaştırılmış konseptleri ile katılımcılarını ve diğer paydaşlarını karşıladı. Sektörel buluşmaların ardından yapılan UMÖB’16 sunumları ve ‘karanlıkta tanışma’ ile açılış yapıldı.

Alışılagelmiş düzenin aksine ‘ROTA ve DÖNÜŞÜMLÜ ATÖLYE’ konseptini konu edinen UMÖB16 ekibi, sunumlarını gerçekleştirdi ve etkinlik programı ve ORTAKÖY YETİMHANESİ üzerine konuşuldu.

Etkinlik haftası boyunca Ortaköy Yetimhanesi’nde bulunan UMÖB’16 açılışı, ‘sektörel buluşmalar’ ile organizasyon destekçilerinden IŞIKLAR Tuğla ve YTONG firmaları ile gerçekleştirdi.

İki etapta gerçekleştirilen tanışma etkinliğinde birbirini hiç tanımadan kişilerden portrelerin çizimi istendi, ardından gözler bağlanarak yetimhane odalarında karanlıkta buluşma gerçekleştirildi. İlk bakışta edinen önyargılardan bağımsız, dokunarak, duyarak tanışan katılımcılar ile bu tanışma, etkinlik haftasının başlangıcı oldu.

20’li yaşlarında serisi, Funda Uz küratörlüğünde 20’li yaşlarının sonunda yaptıklarını UMÖB16 katılımcıları ile birlikte paylaşan konuşmacılar tarafından gerçekleştirildi. Her konuşmacı deneyimlerini paylaştı ve karşılıklı soru-cevap şeklinde bir sohbet gerçekleştirildi. UMÖB16’nın ‘Uzun Geceler’ inin ilkini oluşturan gecede yetimhane bahçesindeki bu sohbet herkese açık bir etinlik olarak düzenlendi.

Yetimhane cephesine yansıtılan ‘BALO’ filmi ile açık havada film katılımcıların seyrine sunuldu.

Oruç Çakmaklı ile tasarım üzerine konuşuldu, ardından “Şeker Atölyesi” yapıldı.

11-17 Temmuz tarihleri arasında planlanan ‘Ulusal Mimarlık Öğrencileri Buluşması’16’ ülkemizin gündemi dolayısıyla programdan 2 gün erken olacak şekilde 15 Temmuz gecesi sonlandırılmış ve ortak görüşler doğrultusunda teması ‘yarım’ olarak kararlaştırıldı.

Etkinlik detaylarının tamamı buradan incelenebilir.

Etiketler

Bir cevap yazın