3. Havalimanının Yüzde 15’i Tamamlandı

Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Grand Airpot (İGA) Yönetim Kurulu Üyesi Nihat Özdemir, havalimanının ilk etabının yüzde 15’inin tamamlandığını söyledi.

Özdemir, İstanbul’da yapımına devam edilen 3. havalimanının birinci etap yatırımları için ayrılan 6 milyar euroluk bütçenin yüzde 25’ine karşılık gelen 1.25 milyar euroluk bölümünün Kasım sonu itibariyle harcandığını söyledi.

Nihat Özdemir , İGA İcra Kurulu Üyesi Mehmet Kalyoncu ve CEO’su Yusuf Akçayoğlu ile birlikte İstanbul’da yapımı devam eden 3. havalimanının inşaat alanını basın mensuplarına gezdirerek bugüne kadar yapılan çalışmalar ve ileriye dönük projelerle ilgili olarak bilgi verdi. Özdemir, havalimanının birinci etabının açılışının 2018’in ilk çeyreğine yetiştirmek istediklerini söyledi ve ekledi:

“Sözleşmeye göre birinci etabı 2018’in son çeyreğine tamamlayacaktık. Ancak ticari yönden ve Türkiye’nin çıkarları için ilk çeyreğine çekiyoruz. Ayrıca, sayın Bakanımız,(Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım) sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın doğum gününün 26 Şubat olduğunu belirterek, 26 Şubat 2018 tarihine havalimanını yetiştirmemizi istedi. Biz de çalışmalarımızı bu doğrultuda sürdürüyoruz. Şu anda havalimanının ilk etabının yüzde 15’i tamamlandı.”

Yeni havalimanın inşasında Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), THY, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü gibi paydaşlarla hareket ettiklerini vurgulayan Özdemir, “Sabiha Gökçen Havalimanı hariç Türkiye’deki bütün havalimanları DHMİ’nin kontrolündedir. Bütün işlemlerimizi DHMİ’nin kontrolünde yapıyoruz. Havalimanı inşaatının biter bitmez açılması ve hiçbir pürüz çıkmaması için gereken ne varsa yapıyoruz” diye konuştu.

Nihat Özdemir, yeni havalimanının Atatürk Havalimanı gibi Anadolu’yu Avrupa’ya bağlayan yollar açısından ana arterler üzerinde olmadığını belirterek, “Buranın ulaşımı çok kolay. Kilometre olarak uzağa gitmiyoruz. Yaptığımız analizlere göre burası karasal açıdan trafiği rahatlatacak” dedi.

Havalimanına ulaşım için hızlı tren ve metro gibi raylı sistemler de olacağını ifade eden Özdemir, yeni havalimanı-Gayrettepe arasında yapılacak metronun ihalesine çıkılmasını beklediklerini söyledi.

Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini ve ince eleyip sık dokuduklarını vurgulayan Özdemir, “Sadece beton ve toprak analizlerini yapmak için kurduğumuz laboratuvara 20 milyon euro harcadık. Bu laboratuvarda dolgunun yeterli olup olmadığını da ölçüyoruz. Ben burayı 25 yıl çalıştıracağım. Bu yüzden işimi kaliteli yapmam gerekiyor” dedi.

“ZEMİN BEKLEDİĞİMİZDEN ZOR ÇIKTI”

Konuşmasında “Zemin beklediğimizden zor çıktı” diyen Nihat Özdemir, “Bunu itiraf edebiliriz. Biz başta bütün balçığı kaldıracağımızı düşünmemiştik. Yük taşımayan, sıkışmayan bozuk malzemenin bu kadar çok olduğunu tahmin etmemiştik. Ancak çalışma temposunu artırarak bunları ortadan kaldırdık. Şu anda maliyet hesaplarımızın için de kalarak yolumuza devam ediyoruz” diye açıkladı.

“BİZİM İÇİN ASGARİ ÜCRETİN ARTIŞINDA SIKINTI YOK”

Asgari ücretin artırılmasının kendilerini nasıl etkileyeceğine ilişkin bir soru üzerine Özdemir, “Bizim için asgari ücretin artışında sıkıntı yok. Burada asgari ücretle çalışan bir personelimiz yok. Ancak her çalışanımıza yeni yılda zam yapıyoruz. Asgari ücrete yüzde 30 zam yapılmasını göz önünde bulunduracağız. Oradaki artışı düşünerek yeni yılda zam yapacağız” dedi.

Nihat Özdemir, havalimanının hizmet vermeye başladıktan sonra 250 megavatlık enerjiye ihtiyacı olacağını söyleyen Özdemir, “Afyonkarahisar şehrinin tüketimi kadar bir enerjiye ihtiyaç var. Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) trafo sahası yapacak. Görüşmelerimiz devam ediyor” diye konuştu.

Havalimanının kuşların göç yolunda olduğuna dair bazı eleştirilerin bulunduğu hatırlatılan Özdemir, “Kuşlar mevsim dönümünde göç ediyor. Onunla ilgili çalışmalarımız sürüyor. Dünyayı bilen ciddi bir ekibimiz var. Aslında kuş konusunda Atatürk Havalimanı’ndan farklı bir yanı yok burasının. Aynı akstayız. Hem kuşların canını korumak hem de uçakların güvenliğini almak için gereken ne varsa yapıyoruz” dedi.

“KESTİĞİMİZ AĞAÇ SAYISININ 5 KATINI DİKECEĞİZ”

Özdemir, ağaç kesildiğine dair eleştirilerin bulunduğunun söylenilmesi üzerine, söz konusu alanlarda ormandan fazla maden alanı olduğunu, bununla ilgili 25-30 yıl öncesinden itibaren fotoğrafların bulunduğunu belirleterek, “Ağaç kesiminde minimumdan daha aşağıdayız. Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere bu bölgede maden ocakları açılmış, ilkel madencilik yapılmış, bölge adeta talan edilmiş. Terminal bittiğinde kestiğimiz ağaç sayısının beş katını dikeceğiz. Kaç ağaç kestiğimiz Orman Genel Müdürlüğü’nde bellidir” dedi.

“UÇAKLAR İÇİN AKARYAKIT DENİZEN GELECEK”

Özdemir, havalimanının denize çok yakın olduğunun ve liman çalışmaları olup olmadığının sorulmasına karşılık, havalimanında özellikle akaryakıt konusunda büyük ihtiyaç olacağını, bu ihtiyacın Atatürk Havalimanı gibi denizden giderileceğini söyledi. Bu nedenle liman konusunda çalışmaları olduğunu dile getiren Özdemir, uçak için akaryakıtın mutlaka denizden geleceğinin altını çizdi ve şöyle devam etti:

“İlk etabın açılışında 90 milyon kapasiteli olacak havalimanı bütün işlerin bitiminde 150 milyon yolcu kapasiteli olacak. Ebatlarımız onu gösteriyor ki yeni havalimanımız pistleri ve altyapısı gibi bütün herşeyi bitince, hızlı treni, metrosuyla 200 milyon yolcuya hizmet verecek kapasitede olacak.”

Havalimanının tamamının bitmesi sürecinin 2028’e kadar süreceğini anımsatan İGA CEO’SU Yusuf Akçayoğlu da şöyle konuştu:

“Şu anda Türkiye’deki en büyük işçi çalışan şantiye burası; toplam 10 bin 200 kişi çalışıyor. 2 bin civarında kamyon hizmet veriyor. Çalışmalar 24 saat geceli gündüzlü devam ediyor. Günde 800 bin litre mazot yakıyoruz. Buranın inşasında çalışan personelin aylık maaş gideri 6 milyon euro; ancak yeme, içme, ulaşım gibi maliyetler eklenince genel personel gideri 10 milyon euroya yükseliyor.”

Havalimanının kapalı inşaat kısmının 3.5 milyon metrekare olduğunu kaydeden Akçayoğlu, yakınlarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi katı atık yakma tesislerinin kaldırılması için de görüşmelerin devam ettiğini, tesisin kuşlar için bir cazibe merkezi olduğunu söyledi ve ekledi:

“Anlatmadığımız çok işimiz var. Havalimanı alanından 40 bin kaplumbağayı toplayarak tek tek ormanın başka alanlarına taşıdık. Çok sayıda soğanlı bitkiyi Atatürk Arboretumu’na teslim ettik. Projede işe aldığımız ilk personellerimiz çevre mühendislerimizdir. Üzerimizde sorumluluk olmamasına rağmen uluslararası ÇED çıkardık. Bu konuda çalışmalarımız ilerliyor.”

Akçayoğlu, dünyada kadrosunda 5 ornitolog (kuş bilimci) olan başka bir şirket olmadığının altını çizerek, kuş gözlem ekiplerinin dünyaca ünlü kuş bilimcilerden de destek aldığını söyledi. Çalışma sahasında taşınmaya müsait olan fidan ve ağaçları Arnavutköy ve Eyüp’teki okul bahçelerine ve ormanlara taşıdıklarını anlatan Akçayoğlu, taşınması uygun olmayan ağaçlar için ise Türkiye genelinde 10 milyon ağaç dikeceklerini söyledi.

Toplam 76.5 milyon metrekare alana inşa edilecek olan 3. havalimanının tamamı 4 etapta inşa edilecek. 42 ayda tamamlanması planlanan havalimanın 1. Etap’ında, yıllık 90 milyon yolcu kapasiteli bir adet ana yolcu terminal binası, ana hava trafik kontrol kulesi, 6 metre genişliğinde Airbus A380 tipi uçakların inebileceği donanımda 2 adet Kuzey-Güney doğrultusunda bağımsız pist ve ilgili taksi yolları,114’ü ana terminale bağlı olmak üzere toplam 311 park alanı, aralarında hangar, kargo-antrepo, yer hizmetleri gibi gerekli tüm havaalanı destek tesisleri ile 18 bin araç kapasiteli katlı otopark olacak.

Ayrıca 1. Etap’ın ikinci fazında ise yine şartnameye uygun olarak 58 ay içinde tamamlanacağı duyurulan yine kuzey-güney doğrultusunda 3,750 metrelik üçüncü bağımsız bir pist ve buna bağlı taksi yolları tamamlanacak. Yeni havalimanının 1’inci Etap’ının tamamlanıp hizmete girmesinin ardından sırasıyla 2’nci, 3’üncü ve 4’üncü Etap’lara devam edilecek. Bu etaplarda yapılacaklar ise şu şekilde:

2. Etap

Yıllık yolcu sayısı 80 milyona ulaştığında yatırıma başlanacak. Yapılacak yatırım; bir adet Hava Trafik Kontrol Kulesi bir adet 3,500 metre uzunluğunda, 60 metre genişliğinde Doğu-Batı doğrultusunda pist ve ilgili taksi yolları, gerekli destek tesisleri ve havalimanı için gerekli tüm altyapı işleri inşa edilecek.

3.Etap

2. Terminal binası inşa edilecek. Bir adet Hava Trafik Kontrol Kulesi, bir adet Kuzey-Güney doğrultusunda 60 metre genişliğinde 3,750 metre uzunluğunda pist, terminaller arası yolcu taşıma sistemi, gerekli destek tesisleri inşa edilecek.

4. Etap

Bir adet uydu terminali binası, Kuzey-Güney doğrultusunda 60 metre genişliğinde 3,750 metre uzunluğunda pist, ilgili taksi yolları, gerekli destek tesisleri ve havalimanı için gerekli tüm altyapı işleri gerçekleşecek.

3. Havalimanının özellikleri:

Günlük toplam uçak hareket kapasitesi: 3,500

Ana terminal binası inşaat alanı: 1.3 milyon metrekare

Katlı Otopark İnşaat Alanı: 700 bin metrekare

Katlı Otopark Kapasitesi: 18 bin araç

Kapalı İnşaat Alanı Toplamı: 3.5 milyon metrekare

Terminal Binası Beton Miktarı: 1 milyon metreküp

Terminal Binası Demir Donatı: 180 bin ton

Terminal Çatı Alanı: 450 bin metrekare

Terminal Cephe Alanı: 500 bin metrekare

Yıllık Yolcu Kapasitesi: 1. Etap’ta yıllık 90 milyon yolcu, nihai fazda ise yıllık 200 milyon yolcu

Uçuş Destinasyonu: Dünya çapında 350 destinasyon

Etiketler

Bir cevap yazın