3 Asırlık Ağaçlar Kesilecek

İzmir'in Bayındır İlçesi’nin Arıkbaşı Köyü’ndeki yol genişletme çalışmaları, 300 yaşında olduğu tahmin edilen ağaçların kesilmesini gündeme getirdi.

3 asırlık ağaçların yol yapımına kurban edilmemesini isteyen köylüler, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Köylüler adına TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuran Ali Karaca, olumsuz yanıt aldı. Dilekçeyi inceleyen komisyon, ilgili kurumlarla yaptığı görüşme sonrasında Karaca’nın başvurusuyla ilgili yapılacak bir şey olmadığını belirterek, ağaçların kesileceğini köylülere bildirdi.

Ağaçlar Kesilecek

Komisyonun kararı şöyle oldu: “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın cevabi yazısında; dilekçede bahsi geçen ağaçların, yapımı ihaleli olarak devam eden, Torbalı-Ödemiş Kiraz Yolu kapsamında Arıkbaşı Geçişi güzergahında bulunduğu, Arıkbaşı geçişi ve kavşak projesinin Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandığı; yolun tamamı için Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’ndan görüş alındığı; kuruldan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na tabiat varlıklarını korumaya yönelik herhangi bir bildirim yapılmadığı, söz konusu ağaçların kavşak alanında bulunduğundan kesilmesi gerektiği belirtilmiş olup idarece beyan olunan açıklamalar dışında kanun ile TBMM İçtüzüğü uyarınca dilekçe hakkında komisyonumuzca başka bir işlem yapılamayacağına karar verildi.”

Etiketler

Bir cevap yazın