27 Yıllık Birikim Bir Sergide Açığa Çıkıyor

Arredamento tarafından SALT iş birliğiyle gerçekleştirilen 300 Sayı / 27 Yıl / 1 Dergi / Arredamento (Dekorasyon+Mimarlık) sergisi, 26 Ocak Perşembe günü SALT Galata’da açıldı.

Türkiye’nin en uzun ömürlü mimarlık ve tasarım yayınlarından olan Arredamento, 300 sayılık birikimini SALT Galata’da düzenlenen bir sergiyle gözler önüne seriyor. Kat 3’teki Açık Arşiv’de yer alan sergi, yurtdışından ithal edilen bir tasarım dergisinin Türkiye ayağı olma düşüncesiyle 1989’da yayın hayatına başlayan, zamanla Türkiye mimarlığını dert edinen iddialı bir mimarlık yayınına dönüşen ve 27 yıl boyunca herhangi bir sponsorluk veya kurum desteği olmadan ayakta duran Arredamento’nun serüvenini anlatıyor.

300 sayısına toplam 999 kişinin yazılı ve görsel üretimlerle katkı sağladığı yayın, sergide kendi zamanına tanıklık eden bir eser olarak değerlendiriliyor. Sergi, her sayının içeriğini dikkat çekici maddelerle özetlerken Arredamento’nun odaklandığı konularda 27 yılda yaşananlar ile yayının geçirdiği dönüşümlere de ışık tutuyor. Sergide, Türkiye’deki toplumsal-siyasal gündemin değişimi ile mimarlık tartışmalarının nasıl değiştiğini okumak da ayrıca keyif verici.

Yayına dair ayrıntılı veri analizlerinin de yer aldığı sergiye, Arredamento’nun uzun yıllardır editörlüğünü yapan Uğur Tanyeli ile 300 sayısının yayıncısı Bülent Özükan’ın bir video söyleşisi eşlik ediyor.

Uğur Tanyeli’nin küratörlüğü, Canan Erten’in yardımcı küratörlüğünde hazırlanan serginin tasarımı Bülent Erkmen, projelendirmesi Yeşim Bakırküre (Ypsilon); veri görselleştirme çalışmaları Can Sucuoğlu (iyi ofis), Bilge Kobaş (Super Eight) ve Canan Erten, tasarımı Kerem Yaman (BEK) tarafından yapılmış.

Sergi paralelinde, 4 Şubat Cumartesi günü mimarlık yayınları üzerine bir panel gerçekleştirilecek; 25 Şubat Cumartesi günü ise Bülent Erkmen, yayının ilk sayısından itibaren tasarladığı kapakların hikâyesini anlatacak.

Etiketler

Bir cevap yazın