25. Dünya Mimarlık Kongresi ve 26. UIA Genel Kurulu Sonuçlandı

Uluslararası Mimarlar Birliği’nin (UIA) 25. Dünya Mimarlık Kongresi 3-7 Ağustos 2014 tarihleri arasında Güney Afrika’nın Durban kentinde gerçekleştirildi. Kongrenin ardından, 7-10 Ağustos 2014 tarihleri arasında UIA Genel Kurulu düzenlendi.

2005 yılında Mimarlar Odası’nın evsahipliğinde İstanbul’da, 2008 yılında İtalya’nın Torino kentinde ve 2011 yılında Tokyo’da gerçekleştirilen Dünya Mimarlık Kongreleri’nin ardından Durban kongresi de katılımcılara kapsamlı bir program sundu. Kongreye 100’ü aşkın dünya ülkesinden, mimarlık ve kentsel konularla ilgili yaklaşık 5000 meslek insanı ve öğrenci katıldı. Beş gün boyunca çok sayıda ana konuşmacı tarafından özel temalı oturum ve paralel bildiri sunumu, paralel öğrenci programları gerçekleştirildi. Kongreye paralel olarak düzenlenen sergide, hem UIA üyesi örgütler hem de mimarlık dünyasının farklı alanlarından temsilciler ürünlerini ve söylemlerini sergileme fırsatını buldular.

Türkiye Mimarlar Odası, Durban Kongresine tema kapsamında hazırladığı “Başka bir ‘Yer’i Düşlemek: Türkiye’de Kentsel Müdahaleler, Turnusol Olarak Gezi Olayları’nın Açığa Çıkardıkları” başlıklı bir sergiyle katılımda bulundu.

Kongrenin ardından gerçekleştirilen Genel Kurul’da UIA’nın bir önceki dönem çalışmaları ve gelecekte izleyeceği program ve stratejilerin değerlendirilmesinin ardından, önümüzdeki üç yıllık süreçte görev alacak olan yöneticilerin seçimi yapıldı. Mimarlar Odası tarafından UIA Başkan Yardımcılığı’na aday gösterilen Prof.Dr. Deniz İncedayı yeniden bu göreve seçildi. Türkiye Mimarlar Odası 1948 yılında kurulan UIA Yönetim Kurulu’nda ikinci defa Başkan Yardımcılığı görevinde temsil ediliyor.

KONGRE: “Başka Yerde Mimarlık”

UIA 2014 Durban Dünya Mimarlık Kongresi, Güney Afrika Cumhuriyeti’nin 20.yılında tüm dünyadaki mimarlarını ortak ilgi alanları ve sorunlarını Afrika’nın gözünden tartıştırmak adına “Başka Yerde Mimarlık” teması ile bir araya getirdi. Kongre ile “BAŞKA” türlü “biliyor” ve “yapıyor” u keşfetmeyi ve mimarlığın çok yönlülüğünü; mekânsal ve biçimsel olduğu kadar, politik, ideolojik ekonomik ve teorik yönlerini açığa çıkarması amaçlandı. Kongrede yapılan ana konuşmalar, oturumlar ve sunulan bildirilerde, kongrenin alt temaları olan ekoloji, esneklik ve değerler ele alındı. Belirlenen alt temalardan; Ekoloji ZAMAN, EVRİM ve RIO+20 üzerinden, esneklik, DOĞMA, YOKSULLUĞUN GİDERİLMESİ ve MEKÂNSAL EKONOMİ bağlamında, değerler ise UYGULAMA ve ÖĞRETİ üzerinden tartışmaya açıldı. Kongre programında ayrıca UIA’nın çalışma programları da oturumlar düzenleyerek, dünya mimarlarına yapılan çalışmaları aktardılar ve geleceğe yönelik fikirleri paylaştılar.

GENEL KURUL: 2014-17 Yönetim Kadrosu Belirlendi

Kongrenin ardından gerçekleştirilen UIA Genel Kurulu’nda öncelikle UIA yöneticileri ve çalışma programı/komisyon direktörleri tarafından son üç yıl boyunca gerçekleştirilen çalışmalar hakkında raporlar sunuldu, UIA’nın bir sonraki dönemi için izlenecek programın ana hatları tartışıldı.

Türkiye Mimarlar Odası, İsrail’in Gazze’de yürüttüğü ve sonuçları itibarıyla yüzlerce sivilin yaşamına mal olan operasyon ve şiddet ile ilgili olarak Genel Kurula yönelik bir bildiri hazırladı. Hazırlanan bildiri ile UIuslararası Mimarlar Birliği’nin mimarlığın kültürel, sosyal ve coğrafi farklılıkların sürdürülebilirliği konusunda toplumsal sorumluluk taşıdığı belirtilerek, uluslararası kamuoyunu, bu şiddetin sonlandırılması ve savaşın durdurulması için harekete geçmeye; eğitim, sağlık ve tüm diğer kentsel hizmetlerin normale döndürülmesi ve yüz binlerce masum insanın yaşamlarının korunması için göreve, UIA Genel Kurulu’nu İsrail saldırılarını kınamaya çağırdı.

Türkiye’nin bu girişiminin ardından 40’dan fazla ülkenin desteklediği savaşa karşı barış çağrısı yapılmasına dair karar önerisine ilişkin yapılan oylamada, delegelerin büyük çoğunluğunun desteğini almasına karşın, yapılan çağrının usülsüz bir biçimde gündeme alınması engellendi. Mimarlar Odası bu konuda üye ülkeler ve UIA yönetimi nezdinde girişimlerini sürdürmeye kararlıdır.

Gündem maddelerinin ardından, 2014-17 döneminde UIA Bürosu ve Konseyi için seçimler gerçekleştirildi. Seçimler sonucunda başkan, bir önceki dönemin başkanı, genel sekreter ve beş bölgeden sorumlu başkan yardımcılarından oluşan ve yönetim kurulu olarak görev yapan UIA Bürosu’nun 2014-17 kadrosu şu şekilde belirlendi: Başkan Esa Mohammed (Malezya), Bir Önceki Başkan Albert Dubler (Fransa), Genel Sekreter Thomas Vonier (ABD), Sayman Fabian Llisterri (İspanya), 1. Bölge Başkan Yardımcısı David Falla(İngiltere), 2. Bölge Başkan Yardımcısı Deniz İncedayı (Türkiye), 3. Bölge Başkan Yardımcısı Carlos Alvarez (Kosta Rika) 4. Bölge Başkan Yardımcısı Yolanda David-Reyes (Filipinler) 5. Bölge Başkan Yardımcısı Hayder Ali (Sudan).

UIA’nın 2. Bölgeden Sorumlu Başkan Yardımcılığı seçiminde, Mimarlar Odası tarafından aday gösterilen Prof.Dr. Deniz İncedayı yeniden bu göreve seçildi. Deniz İncedayı geçtiğimiz dönemlerde de UIA 2. Bölgeden Sorumlu Başkan Yardımcılığı ve UIA Konsey Üyeliği görevlerini yürütmüştü.

UIA Genel Kurulu’nun son gününde, UIA 2020 Kongresi’ne ev sahipliği yapmaya aday ülkeler olan Avusturalya, Brezilya ve Fransa arasında yapılan seçimde, Brezilya seçildi. Bu seçim sonucuna göre UIA 2020 Kongresi, “Bütün Dünyalar. Sadece bir Dünya. Mimarlık 21 ” temasıyla 20-23 Temmuz 2020 tarihlerinde Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde gerçekleştirilecek. Güncel bilgileri takip etmek için, 2020 Kongresi resmi web sayfası: www.uia2020rio.org

Bir sonraki kongre olan UIA 2017 Kongresi, “Kentin Ruhu” temasıyla 2-9 Temmuz 2017 tarihlerinde Kore’nin Seul kentinde gerçekleştirilecek. Güncel bilgileri takip etmek için, 2017 Kongresi resmi web sayfası: www.uia2017seoul.org

Etiketler

Bir cevap yazın