2040’a Odaklı, Yeşil Bir Kent Vizyonu

Hollanda'nın Dordrecht kenti için Mecanoo tarafından hazırlanan master plan, demir yolu ağını kent ile barıştırmayı hedefliyor.

Köklü bir tarihe sahip olan ve şehir haklarını 1220 yılında alan Dordrecht, Hollanda’nın şehir ayrıcalıklarını elde eden ilk yerleşmelerinden biri. Hollanda Deltası’nda, doğanın kalbinde konumlanan Dordrecht aynı zamanda inovasyon, ticaret, denizcilik endüstrisi ve kültür alanlarında öne çıkıyor. Ancak büyüme gösteren kent, önemli mekansal sorunlarla karşı karşıya kalmış durumda.

Spoorzone Dordrecht (Dordrecht Demiryolu Bölgesi) için belirlenen vizyon, 2040 yılı için şehrin ana hatlarını çiziyor. Plan erişilebilirlik, iklim adaptasyonu, konut sorunu ve sosyoekonomik gelişme kategorilerinde şehrin sahip olduğu mekansal fırsatları ele alıyor.

İlk bakışta yük taşımacılığından kaynaklanan gürültü ve güvenlik sorunları ile şehirde bir engel oluşturan demir yolu altyapısı, yaklaşık 6.000 evin ve tesisin planlanması için uygun bir yer sunmuyor. Ancak plan, mevcut mahalleleri yeşil alanlara sahip yeni bölgelere bağlayarak demir yolu bölgesini hoş bir alana dönüştürüyor. Böylece demir yolunu çevreleyen bölgede bulunan tesislere, tarihi şehir merkezine, nehre ve kırsal bölgeye kolaylıkla erişilebiliyor.

Hollanda’nın en eski şehrinin sahip olduğu güzelliklere ve Hollanda Deltası’nın doğasına dayandırılan kent vizyonu, bunların yanı sıra altyapı, demir yolları ve sanayi gibi ham unsurlardan da yararlanarak sevilen ve sevilmeyen bölgelerin 2040 yılında çekici bir bütün oluşturmasını hedefliyor.

Vizyona göre Stadsbrug, bir otoyoldan yüksek kotta konumlanan bir kent parkına dönüştürülüyor. Park, Oude Maas Nehri ve kent manzarası eşliğinde yeni konut binaları arasında yürüme ve bisiklet sürme imkanı sağlıyor. Weizigtpark’ın yeşil arazisi demir yoluyla bağlanarak şehir merkezine yeşil öğeler içerisinden erişim sağlıyor. Böylece Dordrecht Merkez İstasyonu, Hollanda’nın en yeşil istasyonu ünvanını elde ediyor ve Oude Maas nehri üzerindeki insanlar, arabasız bir semtte “ayakları suyun üzerinde” yaşama imkanı buluyor.

Vizyon ile kent, ailelerin ve kentin yeni sakinlerinin iş yerlerine, servislere, kültürel faaliyetlere yakın; demir yolu ve su yolları ile kolayca erişebilecekleri bir yer haline geliyor. Yeni konut alanlarını tamamen adadaki endüstriyel ormanlardan elde edilen ahşaptan inşa etmeyi planlayan proje, yerel ve sürdürülebilir ekonomiye verilen önemi vurguluyor.

2040 yılına gelindiğinde demir yolu şehirde bir bariyer olmaktan çıkıp kalınacak bir yer ve yeni gelişmeler için bir bağlantı mekanı haline gelecek. Dordrecht bir ticaret ve yenilik kenti; doğa ve kentsel gelişimin bir simbiyozu ve ahşap, su, etkinlikler, sporlar, bisiklet ve yürüyüş şehri olarak bilinecek. Kent sakinleri, NS (Hollanda Demiryolu Şirketi), ProRail, Rijkswaterstaat (Altyapı ve Su Yönetimi Bakanlığı), geliştiriciler ve bilgi kurumları gibi birçok paydaştan oluşan bu vizyonla Dordrecht, çağın en büyük zorluklarının nasıl çözüleceğini gösteren bir şehir olacak.

Etiketler

Bir cevap yazın