2015’te Arkitera.com’da En Çok Okunan Söyleşiler

2015'te Arkitera.com'da en çok okunan 5 söyleşiyi yeniden incelemek ister misiniz?

İlgiyle takip edilen, Arkitera ekibinin de büyük keyifle emek sarf ettiği Arkitera.com’da Söyleşiler bölümü, bu yıl da okuyucuların beğenisini kazandı. 2015’te gündemi takip eden söyleşilerin yanında üzerinde düşünmeyi hak eden, Arkitera ekibinin de öne çıkarmak istediği konularda söyleşi serileri hazırladık. Yeni ofis açmış genç mimarların sorunlarını irdeleme hedefiyle yola çıkılan “Buralarda Yenisiniz Galiba?” serisinin yanında güncel sanat çalışmalarını takip eden söyleşiler ve maket işçiliğine dair maket atölyeleriyle yaptığımız söyleşiler bu senenin öne çıkanları oldu. Arkitera.com’da en çok okunan 5 söyleşi şöyle sıralandı:

“Mimarlık, Ofis Açma ve Yürütme İşlerinin Arasında En Kolay Şey”

Ofis açan yeni mezun mimarların sektördeki deneyimlerini konuşmak üzere yola çıktığımız “Buralarda Yenisiniz Galiba?” söyleşi serimize 4 kadın mimardan oluşan genç ekip Mahal ile başlamıştık. Simge, Burcu, Pınar ve Gülçin ile yeni mezun mimarların sıkıntıları, müşterilerle iletişim deneyimleri, meslekte kadın olma hali gibi farklı başlıklarda süren bol kahkahalı bir sohbet gerçekleştirdik.

“Mimarlığın Keyifli Kısmında Kalmak İstiyorum, Büyük Patron Olmayı Hedeflemiyorum”

“Buralarda Yenisiniz Galiba?” serimizin ikinci konuğu da GulnarOcakdanArchitecture’ın kurucusu Gülnar Ocakdan olmuştu. GOA’yı 2013’te kuran Gülnar ile mezun olduğu andan itibaren mimarlık sektöründeki deneyimler, ofisini açtıktan sonra yaşadığı mücadeleler, bir mimarın kendi ofisini yürütmesinin keyfi ve zorluklarına dair birçok konuyu konuşmuştuk.

“Mimar Olan Bir Adamın Maket Yapması Beni Üzüyor”

Mimari maketçiliğin duayenlerinden Selahattin Yazıcı ile yaptığımız söyleşi, senenin son ayında yayınlanmış olmasına rağmen en çok okunan 5 söyleşi arasına girmeyi başardı. Mesleğe 1956 yılında başlayan, 2006 yılında Mimarlar Odası 10. Ulusal Mimarlık Ödülleri’nde Mimarlığa Katkı Dalı Başarı Ödülü’ne layık görülen Yazıcı ile maket üretimi yaptığı dönemdeki deneyimlerini, üretim teknikleri ve malzemeye dair geniş kapsamlı bir söyleşi yapmıştık.

“Osmanlı Mimarisiyle İçli Dışlı Olan Birinin Kendi Evini Tasarlarken Modernist Çizgiye Gelmesi İlginçtir…”

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde 5 Kasım 2014- 11 Nisan 2015 tarihlerinde gösterilen mimarlık tarihçisi, restoratör ve koleksiyoner Ekrem Hakkı Ayverdi sergisinin küratörü Baha Tanman ile güzel bir söyleşi yapmıştık. Ekrem Hakkı’nın çok yönlülüğünün başarılı bir şekilde yansıtıldığı ve her disiplinden insanın dikkatini çekebilecek başarılı bir kurguyla ortaya konan serginin detaylarını mimarlık tarihçisi Baha Tanman anlattı.

“Düşünebiliyor musunuz? Bunlar Sadece Konut Satmak için Kullanılmış Kelimeler!”

Studio-X’te 22 Mayıs- 3 Temmuz 2015 tarihlerinde gösterimde olan “Mutlu Malikler” sergisini, küratörü Fransız sanatçı Soazic Guezennec ile konuşma fırsatı yakalamıştık. Emlak reklamlarında geçen ütopik doğa söylemlerini kullanarak tasarladığı hayali mimarilerle bir emlak ofisi kurgusu yaratan Guezennec, eklamlardan yakaladığı, yeşil yaratmak için yeşilin nasıl yok edildiğine dair sloganları akıllıca kullanarak, trajikomik döngüyü uzun soluklu bir projeye dönüştürmüştü.

Etiketler

Bir cevap yazın