20. Archiprix Türkiye Ödülleri Sahiplerini Buldu

2015 yılında 20. yılını kutlayan Archiprix Türkiye'nin ödül töreni 4 Aralık Cuma günü TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nde yapıldı.

Lale Özgenel’in sunucu olduğu, 20. Archiprix – TÜRKİYE Mimarlık Öğrencileri Bitirme Projeleri Yarışması’nın ödül törenine ev sahipliği yapan TOBB Rektörü Adem Şahin’in açılış konuşması ile başladı.

Archiprix Türkiye’nin, Şevki Vanlı, Hülya Yürekli, Ferhan Yürekli ile birlikte kurucu üyelerinden Doğan Hasol’un yaptığı konuşma ile devam etti. Doğan Hasol konuşmasında ülkedeki mimarlık okulu enflasyonunun mimarlık eğitimi için oluşturduğu tehlikeleri sorgulamamız gerektiğinden bahsetti.

Tören Serra’yı temsilen, kendisi de yıllar önce ödüle başvurmuş ve ilerleyen yıllarda Yapı-Endüstri Merkezi’nde bulunduğu dönemde ödül için çalışmış, Banu Uçak’ın sunumu ile devam etti. Ödül töreninden önce son olarak Archiprix 2015 jürisinde bulunan, AA D-Lab’in yürütücüsü Zaha Hadid Architects’ten Alexandros Kallegias, BIM ve büyük ölçekli mimari arasındaki ilişki ve mimaride prototip ile tasarım üzerine bir sunum yaptı.

Archiprix 2015, ödül töreni ve akabinde Nur Çağlar, Brigitte Weber, Kerem Yazgan, Enis Öncüoğlu, Alexandros Kallegias’tan oluşan jüri üyeleri, sürdürülebilirlik danışmanı Arif Künar ve raportör Işıl Ruhi Sipahioğlu katılımıyla ödül kolokyumu ile devam etti.

33 üniversiteden 176 projenin katıldığı Archiprix 2015’te Ödül Alan Mimarlar:

  • 1.  Ödül: Anas Mahli – Bahçeşehir Üniversitesi
  • 2.  Ödül: Yunus An – İstanbul Teknik Üniversitesi
  • 3. Ödül: İrem Coşkun – Yıldız Teknik Üniversitesi
  • Serra Özel Ödülü: İnan Tokay – Uludağ Üniversitesi
  • Eşdeğer Mansiyon: Aybike Batuk – İstanbul Teknik Üniversitesi
  • Eşdeğer Mansiyon: Melek Güneysu – Dokuz Eylül Üniversitesi
  • Eşdeğer Mansiyon: Damlanur İlipınar – Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  • Sürdürülebilirlik Ödülü: Çağdaş Delen – İstanbul Teknik Üniversitesi

Tören kolokyumunun ardından gerçekleşen bir Pecha Kucha sunumu ile son buldu.

Etiketler

Bir cevap yazın