17 Şehre Özel Buzdolabı

İstanbul Tasarım Bienali'nin eş sponsorlarından Vestel'in bienal kapsamındaki ilk etkinliği 22 – 27 Mart tarihlerindeki "tasarımda özelleştirme" (customization) temalı atölye oldu.

Atölye katılımcıları Marmara, TOBB, Okan, Ege, İzmir Ekonomi, Yıldız Teknik, Yeditepe ve Maltepe üniversitelerinde endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarım ve iç mimarlık ve çevre tasarımı bölümlerinde okuyan öğrencilerden oluştu. Atölye katılımcıları, belirlenen 17 şehrin özelliklerini analiz ederek, soğutucu ürün (buzdolabı) tasarımını tanımladıkları bu özellikler doğrultusunda özelleştirdiler.

Atölyenin ilk aşamasında katılımcı öğrencilerden, belirlenmiş 17 ili tarihi ve kültürel doku, yemek kültürü ve alışkanlıkları, kendine has yaşam tarzı gibi belirgin özelliklerini incelemeleri ve bunun sonucunda seçilen şehre ait tema ve anahtar kelimeleri sunmaları istendi. Sonrasında ise bu temalardan yola çıkarak teknik, işlevsel ve estetik açıdan “özelleştirme” temasına uygun tasarımlar gerçekleştirmeleri beklendi.

Atölye çalışmalarının sona erdiği 27 Mart Salı günü, Beyoğlu Gençlik Merkezi’nde tüm katılımcıları bir araya getiren genel sunumda, atölyede ortaya konan soğutucu tasarımları hangi temalardan hareket edildiği de anlatılarak izleyicilere sunuldu.

Atölyenin yürütücülüğünü Vestel Beyaz Eşya Endüstriyel Tasarım Grubu Yöneticisi Murat Hondu ve Vestel Beyaz Eşya Endüstriyel Tasarım Grubu uzman tasarımcılarından Nuray Işık üstlendi.

Atölye için belirlenen iller ise şöyle:

İzmir
Van
Mardin
Konya
Antalya
Çanakkale
Ankara
İstanbul
Kayseri
Hatay
Gaziantep
Adana
Kastamonu
Eskişehir
Kütahya
Bursa
Trabzon

Etiketler

Bir yanıt yazın