16. Venedik Mimarlık Bienali İngiliz Pavyonu Teması: Island

16. Venedik Mimarlık Bienali'nde İngiltere'yi Caruso St John Architects ve sanatçı Marcus Taylor temsil edecek.

İngiltere genelinde sağlanan katılım ile mimarlık ve tasarım uzmanlarından oluşan bir heyet, 16. Venedik Mimarlık Bienali için finale kalan dört öneri arasından kazanan ekibi seçti. Caruso St John Architects ve Marcus Taylor’un hazırladığı Island isimli konsept, bienalin küratörleri Yvonne Farrell ve Grafton Architects’ten Shelley McNamara’nın belirlediği Freespace temasına cevap verir nitelikte. Günümüzün siyasi konularıyla ilgilenen öneri, Shakespeare’in The Tempest adlı eserinden bir alıntıyla sunuldu.

“Be not afeard; the isle is full of noises; Sounds and sweet airs, that give delight and hurt not.”

Caruso St John Architects ortaklarından Peter St John:

İngiltere pavyonunun küratörlüğüne seçilmek bizim için bir onur. Brexit’ten önceki yılda yapıyı, bienalin bahçeleri içerisinde popüler bir buluşma noktası olabilecek, verimli bir kamusal mekana dönüştürmeyi planlıyoruz.

British Council, Architecture Design Fashion direktörü Sarah Mann:

Açık çağrı güçlü bir çalışma alanı oluşturdu fakat heyet seçiminde hemfikirdi. Bugünün dünyasında var olan belirsizlikler İngiliz pavyonuna yeni bir mecburiyet kazandırıyor ve Island, tartışmayı tetikleyeceğine inandığım, kışkırtıcı bir enstalasyon olmanın sözünü veriyor.

Adam Caruso ve Peter St John, Damien Hirst için hazırladıkları Newport Street Gallery ile 2016 yılında Stirling Prize kazanmıştı. Ayrıca Tate Britain Millbank ve Nottingham Contemporary’nin de aralarında bulunduğu çeşitli büyük ölçekli sanat projelerinde de bulundular. Kuzey İrlanda’lı Marcus Taylor ise son olarak UK Holocaust Memorial için hazırlanan ortak sunumun da aralarında bulunduğu mimarlıkla alakalı çeşitli projelerde çalışmalar yürüttü.

The British Council, İngiltere’nin en iyi sanatçı, mimar, tasarımcı ve küratörlerinin vitrini olan Venedik’teki İngiltere pavyonundan 1937 yılından beri sorumlu. Görüşmeler ve Pavilion Patrons projesi ile birlikte 2016 yılında tanıtılan Venice Fellowships girişimi ise, İngiltere pavyonunun modern sanat ve mimarinin tartışılması için bir platform olmasına yardımcı oldu.

Etiketler

Bir cevap yazın