100 Bin Sözleşmeli Çalışan Artık Kadrolu

100 bin sözleşmeli çalışan artık kadrolu AK Parti Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya, TV Kayseri'nin Kayseri Parktan canlı olarak yayınladığı ne katıldı.

Ahmet Öksüzkaya, Torba Yasa ile birçok alanda değişiklik yapıldığını vurgulayarak, kamuda çalışan yüz bin civarında sözleşmeli personelin kadroya geçirildiğini söyledi. Torba Kanunu’na, 17 tane Kanun Hükmünde Kararname, 46 tane kanunda değişiklik yapılarak başlandığını ifade eden Öksüzkaya, “Komisyon sürecinde bakanlıkların da değiştirilmesini istedikleri maddeleri getirdiğini ve bunların tekrar torbanın içerisine atılıp görüşüldüğünü söyledi. Kanunun hazırlık aşamasında hassasiyetle üzerinde durulan birkaç konunun olduğunu belirten Öksüzkaya, bunların ilkinin kamuda çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi olduğunu ifade etti.

Yaklaşık yüz bin sözleşmeli personele kadro verildiğini hatırlatan Özksüzkaya, “Belediyeler bazı işlerini sözleşmeli kadroya yaptırıyorlardı. Bunlar; teknik elemanlar, avukatlar, mühendisler ve değişik meslek gruplarında olan insanlardı. Bu insanların kadroya geçirilmesi söz konusu oldu” dedi.

Mimar ve mühendis odalarında çok sayıda insanı ilgilendiren projeler bazında sıkıntılar olduğunu söyleyen Öksüzkaya, bu konuda da köklü değişiklikler yapıldığını hatırlatarak, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bir mimarımız projesini yaptıktan sonra o yaptığı projede bir değişiklik yapılması istense o zaman o mimar hayatta olmasa dahi bu mimarın mirasçılarına hak doğuyordu onlardan izin alınması gerekiyordu ki bir tadilat yapılsın. Bunlarla ilgili bir düzenleme yapıldı. Yine bu yapılan projelerin Mimarlar ve Mühendisler Odası’ndan geçirilme mecburiyeti vardı. Oradan geçirildikleri zaman oralara paralar veriliyor ve bedeller yükseliyordu. Asılsız yere yapılan eserin bedeli yükseliyordu. Onlarla ilgili bir düzenleme yapılmış oldu. Tabii Mimarlar ve Mühendisler Odaları buradaki gelirlerini azaltıcı yönde bir düzenleme olduğu için onlara biraz karşı çıktılar. Ama bu vatandaşlarımızın büyük çoğunluğunu ilgilendirdiği için, toplumun genelini ilgilendirdiği için, onların menfaatine olduğu için bu tür düzenlemelerde yapılmış oldu.” 

Etiketler

Bir cevap yazın