アニメのアーキテクチャ *

(*) Animede Mimari

Türk televizyonlarında da 90’larda gösterilmiş ve kült olmuş Dragon Ball’dan başlayalım. Anime serisi Son Goku’nun maceralarını konu alır. Hikaye herhangi bir dileği gerçekleştirebilen Ejder Topları’nı ararken, Goku’nun dövüş sanatlarında kendini geliştirmesini işler. Macera, dedesini kaybeden Goku’nun Bulma ile tanışmasıyla başlar. Burada ilk olarak West City’den yola çıkarak Ejder Topları’nın peşine düşen Bulma’nın kapsül evini görürüz. Yüksek teknolojinin kullanıldığı West City, Capsule Corporation’ın yönetim merkezine de ev sahipliği yapar. Bu kapsüller herhangi bir ürünün kişinin yanında taşıyabileceği boyuta indirgenmiş halidir. Öncesinde teknolojiyle tanışmamış Son Goku’nun bir konut içerisindeki gerekliliklere yabancı olduğunu gözlemleriz. Bu kapsül ev dışarıdan iglo görünümünde olup ve iç mekanlarında genel geçer tüm donanımları barındırır.


Kapsül Ev ve İç Mekanı – Dragon Ball

Bulma’nın memleketi West City son derece fütüristik bir kent görünümündedir. Araçlar için yerden yükseltilmiş ve şeffaf bir örtüye sahip yollar ile eğrisel formlarda yüksek yapılar göze çarpar. Geleceğe ait görünümüyle zengin kent, her felaket sonrası çabucak toparlanmayı başarır. West City’nin bu Batılı ve gelenekten kopuk görünümüne karşın, Ejder Topları’nın peşine düşen Pilaf’ın yaşadığı yapı gelenekseldir. Bir kaide üzerine oturan yapı, kubbeleri, ağırlık kuleleri ve minare formundaki elemanlarıyla adeta bir camidir.


West City – Dragon Ball


Pilaf’ın Evi – Dragon Ball

Bunların yanı sıra hikaye sahnelerinin geçtiği önemli bir yer de Son Goku’nun efsanevi hocası Kame Sen-nin (Muten Roshi)’nin evi “Kame House”dur. Kame House, ufak bir ada üzerinde yer alır ve dik çatılı, geleneksel müstakil konut formundadır.


Kame House – Dragon Ball

Dragon Ball’daki bu üslup çeşitliliğine karşın, karakterlerin yapısında hayli benzerlik olan Naruto’da ise bu stil farklılıklarını göremeyiz. Naruto serisi 5 büyük ülkenin yönetimindeki bir dünyada geçer. Bu ülkelerin her birinin bir başkanı olup; askeri güç, yani ninjalar yönetimde etkilidir. Bebekken içine Nine Tails’in mühürlendiği Naruto’nun gelişimini konu alan anime serisi, teknolojinin varolmadığı bir zamanda geçer. Ulaşım için herhangi bir araç bulunmamaktadır.


The Hidden Village of Leaf (Konoha) – Naruto

Hidden Village of Konoha, Rock, Sand, Cloud ve Mist gibi büyük şehirlerin dışındakilerde genellikle alçak, küçük ölçekli geleneksel Japon mimarisi üslubunda yapılar gözlemlenir. Şehirler adeta Ortaçağ’daymışcasına geniş bir alana yayılmayan, savunma sistemlerinin yer aldığı korumalı kentlerdir. Naruto’nun yaşadığı Konoha’da (Hidden Village of Leaf) ilk dikkatleri çeken Amerika’nın Kurucu Babalar’ına gönderme yapan, yine dört tane kentin başkanları, hokagelerin tepeye yontulmuş heykelleridir. Şehrin en karakteristik yanı bu tepe üzerindeki hokagelerin keskin yüzlerinden oluşan heykellerdir. Bunun yanı sıra, gelişmiş bir şehir olmasına rağmen burada da çok yüksek olmayan, geleneksel Japon mimarisi üslubunda yapılar dikkat çeker. Ancak dairesel formlardaki binalar de kent dokusunda yerini alır. Yapılar çoğunlukla ahşap görünümlüdür. Bunun dışında kent içerisinde hokagenin (başkan) ofisinin yer aldığı yapı diğerlerinin arasından sivrilir.


Hokageler ve Kurucu Babalar – Naruto

Diğer bir önemli kent olan Hidden Village of Sand’in merkezi planlı kent görünümü dışında Konoha ile aynı özelliklere sahip olduğu söylenebilir ancak burada malzemenin kerpiç görünümünde olması, her şehrin kendi coğrafyasındaki malzemeyi kullandığını destekler.


Hidden Village of Sand – Naruto

Son olarak alternatif bir dünyada geçen Fullmetal Alchemist’i inceleyelim. Anime serisi, Edward ve Alphonse Elric kardeşlerin maceralarını konu alır. Simyanın bir maddeyi diğer bir maddeye dönüştürme bilimi olarak adlandırıldığı bir dünyada yetenekli simyacılar, orduya katılıp Devlet Simyacısı olurlar. Elric ve Alphonse ölen annelerini simya ile geri döndürmeye çalışırlarken birisi tüm vücudunu, diğeri ise bir kol ve bacağını yitirir. Felsefe Taşı’nın bu durumu çözeceğine inanan kardeşlerin de macerası başlamış olur. Elric Devlet Simyacısı olur. Devlet Simyacıları’nın yönetim merkezi ise Central City’dir. Kentte en çok dikkat çeken, devasal boyutlu, soğuk devlet binalarından bir dokunun varlığıdır. Central City dışındaki yerlerde ise genellikle Batılı tarzda geleneksel yapıların varlığı göze çarpar. Animenin geçtiği dünyada tren, araba gibi kara ulaşımı olmasına rağmen hava ulaşımı bulunmamaktadır. İlk serinin sonunda -spoiler içerir- Elric 1942 Münihi’ne düşer. Burada aslında Fullmetal Alchemist’in zamanın varolmadığı, paralel evrende geçtiği anlaşılır.


Central Command / Central City – Fullmetal Alchemist

Etiketler

2 yorum

  • dogukan-cildir says:

    Another isimli anime dizide brüt beton konut vardı. diziyi bırakıp yapıyı incelemeye koyulmuştum; ilham alınacak bir yapıydı…

  • elif-cavus says:

    animelerin hayal dünyası zenginliğini ciddi katkısı olduğunu düşünüyorum 🙂 ve gerçekten tasarlanan mekanlar göz ardı edilmeyecek bir değere sahip. yazınız için teşekkürler:) anime ve manga ile ilgili daha çok yazı paylaşırsanız bizi mutlu edersiniz! :))

Bir cevap yazın