Zaman ve Mekan İçinde Musevilik

Alberto Modiano'nun üç yıllık bir çalışma sonucu gerçekleştirdiği "Zaman ve Mekan İçinde Musevilik" konulu fotoğraf sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi'nde 11-28 Eylül tarihleri arasında açık olacak.

Sergi açılışında bu çalışmanın fotoğraflarından oluşan geniş kapsamlı kitabın tanıtım lansmanı da yapılacak, sanatçı kitaplarını imzalayacak.

27 yıldır fotoğraf sanatı ile uğraşan Alberto Modiano son 10 yıldır da İstanbul Yahudi Cemaati’nin dini ritüellerini fotoğraflayarak belgeliyor. Fotoğraf sanatının tarihi ile de yakından ilgilenen sanatçı bu sergisi için; “Bir fotoğrafçı ve bir görsel tarihçi gözü ile dünyanın ilk tek tanrılı dinine mensup olan Yahudilerin günümüz Türkiye’sinde örf ve adetleri ile bunların uygulanış biçimini fotoğraf sanatı dili ile aktarmak istedim. Bunun hem İstanbul kent kültürüne hem de birlikte yaşama kültürümüze dair geleceğe bırakılabilecek önemli bir miras olacağını düşünüyorum. Bir yandan da günden güne nüfusu azalan İstanbul Yahudi Cemaati’nin dini törenlerinin uygulanışını belgelemenin bu kadim kültüre dair bilinmezlikleri ortadan kaldıracağını ve Musevilik hakkında daha doğru bilgilerle donanılmasına hizmet edeceğini düşünüyorum. Birlikte yaşama kültürü, birbirimizi tanımaktan beslenir. Bu sergiyi gezenler Türk Sefarad, Aşkenaz hatta İtalyan Yahudilerin bir yıllık dini yaşam döngüsünü izleme şansı bulacaklar. ‘Zaman ve Mekan İçinde Musevilik’ sergisi ve hazırladığımız kitapta İstanbul’da yaşayan Yahudilerin dini ritüellerini dört ana başlıkta ele aldık. Dini bayramlar, dini uygulamalar, dinsel kavramlar ile son bölümde de geleneksel uygulamalara yer verildi.” diyor.

Siyah-beyaz fotoğraflardan oluşan bu fotoğraf sergisinin açılış kokteyli 11 Eylül Perşembe saat 18:00’da.

Etiketler

Bir cevap yazın