Yürünebilirlik: Ortak Yüzeyler İstanbul Kamusal Alanının Yüzey Tasarımı

ARKIMEET 2013 kapsamında, Alexis Şanal'ın moderatörlüğünde düzenlenecek BYPASS Atölye Çalışması bir açık çağrı ile katılımcılarını bekliyor. Son başvuru tarihi 5 Ekim 2013.

Tanım

Atölye çalışması, İstanbul için kentsel bir tasarım stratejisi olarak ‘görüntülenebilir’ ve ‘yürünebilir’ bir kamusal alan ağı gerçekleştirmek üzere Yüzey’in zeminin- mimari boyutunu inceleyecektir.

Kağıthane Levent arasını bağlayan Talatpaşa Caddesi, BYPASS atölye çalışmasının bir günlük yoğun odak noktası olacaktır. Bu deneysel çalışma İstanbul’un yürünebilir ağını oluşturmak için düşünce tohumu olacaktır. Talatpaşa Caddesi ‘görüntülenebilir’ ve okunaklı bir bütün olan yerler gibi belirli mahallelerin içine ticari, doğal ve mahalle ağları örerek kentsel sınırları aşmaktadır. Bu cadde aksı, İstanbul’da yaşayan ve İstanbul’u ziyaret eden kişiler için fark edilir bir yürünebilir kamusal alan yaratma açısından bizim objektifimizde önemli bir düğüm noktasıdır.

Açık Çağrı

Atölye, önemli bir kamusal alan olan cadde tartışmasında, daha geniş bir öğrenci grubunu ve profesyonel genç grupları çalıştırmayı amaçlamaktadır. Atölye için seçilen 12 kişi, üç ayrı bölge olarak ve bir bütün olarak Talatpaşa Caddesi’nde keşif analizi yapmak için atölye gününden önce Alexis Şanal ile birlikte çalışacaktır. Analiz sonuçları atölye çalışmasının temel bir parçası olacak ve İstanbul genelinde yürünebilir bir kamusal alan ağı için YAŞANABİLİR SEVİLEBİLİR İSTANBUL girişiminde kullanılacaktır:

A// Kent Merkezi

B// Kent Mahallesi/Ticari

C// Yerleşim Alanları/Endüstriyel.

Takvim

Analizler: 4-6 Ekim

Atölye: 7 Ekim

Atölye seçimleri için başvurularda;

  • CV

Detaylı bilgi için tıklayınız

Başvuru için [email protected]

Dijital başvurular 9MB ve 12 sayfalık bir PDF dosyasından az olmalıdır

//Walkability: Shared Surfaces

Designing Surface of Istanbul’s Public Realm

The workshop will explore the architectural notion of the surface– the ground – as a city design strategy for Istanbul to realize an ‘imagable’ and ‘walkable’ public realm network.

Description

//In the spirit of BYPASS, Talatpaşa Cd., linking Kagithane to Levent, will be the source of the workshop’s intense one-day focus. This pilot study will be the seed thinking for creating Istanbul’s walkable network. Talatpaşa Cd. transcends municipal boundaries weaving commercial, natural and neighborhood networks into distinct neighborhoods as ‘imageable’ places and as a legible experiential whole. Such axis across greater Istanbul are important nodes in our objective to create a distinguished, vibrant walkable public realm for greater Istanbul resident’s and visitors.

Open Call

The workshop is aimed to engage a wider student and young professional group into the discussion of the street as an invaluable public realm. The 12 people selected for the workshop will work hands-on with Alexis Sanal prior to the workshop day to do a reconnaissance analysis of Talatpaşa Cd as a whole and as three distinct districts. The outcomes from the analysis will be a fundamental part of the workshop and will also be used in the LIVABLE LOVALBE ISTANBUL initiative for a walkable public realm network across greater Istanbul:

A// Urban Downtown

B// Urban Neighborhood/Commercial and

C// Valley Residential/Industrial.

Calendar

Analysis: October 4-6

Workshop: October 7

Submission for selection review:

  • CV

Please click for detail information 

For application [email protected]

Etiketler

Bir cevap yazın