“Yumuşak Şehir / Soft City” Sergisi

Alfredo Ramos Fernandez, Amandine Braci, Antonio Cosentino, Erdem Helvacıoglu, Erkin Gören, Gümüş Özdeş, Katarzyna Badach, Levent Kunt, Miriam Linschooten, Monika Bulanda, Merve Çanakçı, Neriman Polat, Nalan Yırtmaç, Pınar Ögrenci, Sameer Farooq, Sevil Tunaboylu, Sohrab Kashani, Şafak Çatalbaş, Timothée Huguet,
Yeşim Akdeniz Graf, Zeynep Beler

Galata bölgesi ve ALANistanbul-I ve Manzara Perspectives galeri mekanları büyük bir çağdaş sanat sergisine ev sahipliği yapıyor. Galata’nın çeşitli yerlerindeki kamusal mekânlar, duvarlar, dükkânlar ve sanat alanları, ALANistanbul’un iç mekanları ile ilişki içinde büyük çaplı bir sergiler bütününe dönüşüyor. Çeşitli yerleştirmelerden, sokak sanatına, yağlıboya resimlerden, videolara kadar çağdaş sanatın çok geniş ifade araçları son dönemde öne çıkan yerli -yabancı genç sanatçıların kentsel bir ağın içinde bulundukları çevre ile etkileşime geçiyorlar.

Nihan Çetinkaya’nın küratörlüğünde oluşturulan “Yumuşak Şehir” 18 Mayıs 2011 -18 Haziran 2011tarihlerinde ALANistanbul-I, Manzara-Perspectives ve Galata’nın çeşitli açık ve kapalı mekânlarında görülebilir.

Dayatılmış ve dayatılmakta olan kentsel hız ve dönüşümün yaratmış olduğu travmaya atıfta bulunan ama aynı zamanda kişisel olanla girdiğimiz hesaplaşma sonucu gündelik hayatımızda geliştirdiğimiz direnci gösteren işlerle sanatsal bakıştan taviz vermeden daha geniş bir kesimin empati kurmasının beklendiği bir sergi olan Yumuşak Şehir, kent sosyoloğu Jonathan Raban’ın Yumuşak Kent adlı eserinden esinlenmektedir.

“Köylerden ve küçük kasabalardan farklı olarak, yoğurulabilir olmak, kentlerin doğasından gelir. Onları kendi hakkımızdaki fikirlerimizle yoğururuz, biz onlara kendi kişisel biçimimizi dayattığımızda gösterdikleri dirençle onlar da bu kez bizi biçimlendirirler. Bu anlamda, bana öyle geliyor ki, kentte yaşamak bir sanattır.” diyen Raban’ın sözlerini bir kez daha hatırlatma gereği duyan sergi, özellikle kent ve kentsel dönüşüm üzerine çalışan 21 sanatçının kendi yumuşak şehir betimlemelerini Galata’da yer alan birçok açık ve kapalı alana yayılarak, mümkün olan en yüksek sayıda izleyiciyle buluşturmayı hedeflemektedir.

Şöyle ki:

Sergi, Galip Dede Caddesi’nde yer alan ALANistanbul ana mekanı olmak üzere, Manzara Perspectives’in sanata ayırmış olduğu Tatar Beyi sokak no:27’de bulunan iki dükkanı ve yine bu sokakta yer alan metruk bir cephe, duvarda gece yansıyacak bir projeksiyon, Serdar-ı Ekrem sokakta bir vitrin, Lüleci Hendek Sokak’ın Tophane ucunda bir kahve gibi açık ve kapalı kamusal alanlar kullanılacaktır.

ALANistanbul’un yer aldığı cadde şu sıra belediyenin gerçekleştirmekte olduğu büyük çaplı bir kazı ve yenileme çalışmasıyla delik deşik durumdadır. Bu çalışma da serginin eleştirel bir şekilde bir parçası yapılacaktır: Galeriden başlayarak işlerin olduğu yerlere kadar plastik saksılar içerisinde yer yer laleler bir işaretleme sistemi yaratarak izleyicinin işlerle buluşmasını sağlayacaktır.

Ayrıca serginin bir diğer uzantısı olarak düşünülen katalog, açılışı takip eden süreçte, sanatçılar tarafından işlerinin izleyiciyle buluşmasını da yorumlayacak şekilde alternatif bir “sergi mekânı” olarak tasarlanacaktır.

Açılış Günü:

17.30 kokteyl @ Manzara Perspectives (Tatar Bey Sokak No:27)

17.30-18.30 Performans @ Lüleci Hendek Caddesi

“Super Sohrab”, Sohrab Kashani, caddede etkileşimli gezi, 30 dak.
(başlangıç noktası: Manzara Perspectives)

18.30 kokteyl @ ALANistanbul (Galip Dede Caddesi No: 24 kat 4)

19.00 Performans @ ALANistanbul Teras

“Bowing the beat”, Erdem Helvacıoğlu, ses performansı, 30 dak.

after 20.00, party @ ALANistanbul Teras // dj Önder Pamukçu

Sergide yer alan işler ve yerleri ile ilgili detaylı bilgiye www.alanistanbul.com ve www.manzara-perspectives.com adreslerinden ulaşılabilir.

ALANİstanbul
Galip Dede Caddesi No:24 Galata
Alfredo Ramos Fernandez, Amandine Braci, Erdem Helvacıoglu, Erkin Gören, Katarzyna Badach, Levent Kunt, Mirjam Linshooten, Monika Bulanda, Merve Çanakçı, Neriman Polat, Nalan Yırtmaç Pınar Ögrenci, Sameer Farooq , Timothée Huguet, Zeynep Beler

Manzara Perspectives
Tatar Beyi Sok. No:27 Galata
Antonio Cosentino
Neriman Polat

Tatar Beyi Sokak No: 31A
Thimothée Huguet

Tatar Beyi Sokak No: 11
Sevil Tunaboylu

Tatar Beyi Sokak No: 5A
Şafak Çatalbaş

Serdar-ı Ekrem Caddesi No: 3
Gümüş Özdeş

Bahar Korçan
Serdar-ı Ekrem Caddesi No: 9
Murat Pulat

Naime Kıraathanesi
Lüleci Handek Cad. No: 9
Yeşim Akdeniz Graf

Lüleci Hendek Caddesi No: 37
Levent Kunt

Lüleci Hendek Caddesi boyunca performans
Sohrab Kashani
18 Mayıs Çarşamba 17.30-18.30

Etiketler

Bir yanıt yazın