Yerinde Tarih 4 – Bir Bina Bir Müze: PTT Pul Müzesi

Tarih Vakfı Ankara Temsilciliği ve TED Üniversitesi Mimarlık ve Kent Çalışmaları YL Programı ortak etkinliği “Yerinde Tarih", Mehmet Akan ve Turan Tanyer’in rehberliğindeki dördüncü buluşma ile devam ediyor.

Tarih: 29 Şubat 2020, Cumartesi
Saat: 14.00-16.00
Buluşma saati ve yeri: 14.00, PTT Pul Müzesi

Etkinliğin tanıtım metni:

Ulus’tan başlayıp Kızılay’a uzanan Atatürk Bulvarı’nın en eski modern binalarından birinde kurulan Pul Müzesi’ni konunun uzmanı Mehmet Akan’ın eşliğinde gezeceğiz. Akan, Timur Kuran’la beraber yazdıkları “Türkiye’de Postanın Mikrotarihi (1920-2015)” kitabındaki devasa bilginin bir kısmını bu kısa geziye katılanlarla paylaşacak. Sonrasında ise Turan Tanyer, bir müze olarak deneyimleyeceğimiz bu eski banka binasının tarihini anlatacak.

“Yerinde Tarih”, Tarih Vakfı Ankara Temsilciliği ve TED Üniversitesi Mimarlık ve Kent Çalışmaları YL Programı ortak etkinliğidir. Bu etkinlik, yerin ve/ya yapının bilgisinin yerinde anlatılmasına, tartışılmasına dayanıyor. Tarihsel bilginin yerinde deneyimlenmesini amaçlıyor.

Sanki zaman, yaşadığımız şehri bir halı gibi ayaklarımızın altından çekiyor. Tam o anda, düşmemek için bir kaç adım atmalı, kısa da olsa yürümeliyiz. Kolektif (ya da değil) belleğimizin en güçlü referansı şehir hızla değişirken yıkılıp kaybolanları yerine koyamasak da hikâyelerini anlatarak yeniden inşa edebiliriz. “Yerinde Tarih” böyle bir çabanın ürünü. Hem yürüyecek hem konuşacağız. Her etkinlikte küçük bir gezi olacak, sonrasında bir söyleşi. Şüphesiz eğleneceğiz. Çünkü tarih, yerinde anlatıldığında hafifler! (Hakan Kaynar)

Etiketler

Bir yanıt yazın