“Yere Ait: Ersen Gürsel Mimarlığı” Ankara Sergisi

Sinan Ödüllü Mimarlar Programı kapsamında, ödül sahibi mimarlardan Ersen Gürsel'in üretimlerinden oluşan "Yere Ait" sergisi 28 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında Ankara TED Üniversitesi Yeni Kampüs'te izlenebilir.

Mimarlar Odası Genel Merkezi’nin, “Mimar Sinan Büyük Ödülü” alan değerli mimar/ların üretimlerini derlemek ve mimarlık kamuoyuna sunmak amacıyla başlattığı Sinan Ödüllü Mimarlar Programı, mimarın etkinliğinin ve üretimlerinin değerlendirildiği bir panel, üretimlerinden oluşan bir sergi ve tümünü kapsayan bir kitabın yayımlanmasını içeriyor. Sinan Ödüllü Mimarlar Programı 2014-2016 döneminde, Mimar Sinan Büyük Ödülü sahibi olan Ersen Gürsel için hazırlanan ve geçtiğimiz yıl İstanbul’da açılan sergi Ankara’da izleyicisi ile buluşuyor. Dünya Mimarlık Haftası kapsamında, 28 Eylül ile 15 Ekim 2016 tarihleri arasında Kolej’de TED Üniversitesi Yeni Kampüsü’nde açılacak sergiye paralel olarak, aynı mekânda 5 Ekim’de Ersen Gürsel ile bir söyleşi gerçekleştirilecek.

Ersen Gürsel’in meslek yaşamını anlatmayı amaçlayan sergi, mimarın meslek yaşamı boyunca ortaya koyduğu, mimariden planlamaya, akademik üretimlerinden meslek örgütlenmesi çalışmalarına kadar, geniş bir çerçevedeki üretimlerini kapsıyor. Akademi yıllarında planlama disiplini ile tanışması, ilk yarışma deneyimleri ile birlikte EPA Grubu’nun kurulması ve sonrasında gelen üretken bir süreç ile ilerleyen meslek hayatının öyküsü sergide izlenebilecek. Bugüne değin ürettiği mimarlıklarında, yer ile kurduğu ilişki, farklı iklim ve coğrafya koşullarına ve yerel dokulara verdiği yanıtlar bağlamında ele alınırken, eğitim yıllarında başlayan yurtiçi ve yurtdışı gezilerinde edindiği izlenimleri bugüne nasıl taşıdığının izleri sürülüyor aynı zamanda. Sergi, mimarın yapı/proje üretimlerine olduğu kadar eğitim yılları ve gezileriyle oluşturduğu arka planına ve üretim sürecine de ışık tutmayı hedefliyor.

Sergi daha sonra Türkiye kentlerinde belirlenen program dahilinde izleyicisi ile buluşacak. Ersen Gürsel monografisi kitabı ise 2016 yılı sonunda yayımlanmış olacak.

Etiketler

Bir cevap yazın