“YENİKAPI – Mimarlık, Altyapı ve Arkeoloji Sempozyumu” Sergisi

Sergi İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla Yerleşkesi'nde 3-22 Ekim tarihleri arasında mimarlık, arkeoloji, kültürel miras, koruma, kentsel dönüşüm gibi konulara ilgi duyan tüm izleyicilere açık olacak.

Fatih Belediyesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve Politecnico di Milano Mimarlık Okulu’nun iş birliğiyle 12 – 13 Eylül 2011 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşen disiplinlerarası “YENİKAPI – Mimarlık Altyapı ve Arkeoloji Sempozyumu” kapsamında daha önce Aya İrini’de ve Fatih Belediye Binası’nda açılmış serginin yeni ayağı İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla yerleşkesinde yapılacak.

Marmaray Projesi ve bu kapsamda ortaya çıkarılan tarihi değerleriyle dünyanın ile gündemine giren Yenikapı, İstanbul’un yüksek yoğunluklu kentsel alanının altyapı gelişimi ile bağlantılı ve sürdürülebilir gelişmenin sağlanmasında stratejik öneme sahip bir düğüm noktasıdır. Bu özellikler Yenikapı için, kentte yaşayanları ve olası yatırımcıları kapsayan, alanın potansiyelini ve gücünü vurgulayacak, ekonomik bir etkileşim ağı kuran, açık bir iletişim stratejisi geliştirilmesini gerekli kılmaktadır.

Bundan yola çıkılarak uluslar arası işbirliğiyle gerçekleştirilen disiplinlerarası “YENİKAPI – Mimarlık, Altyapı ve Arkeoloji Sempozyumu” disiplinlerarası sempozyumu Pedro Ortiz, Michael Schwarthing, Daniel Zarza, David Grahame Shane, Ed Wall, Antonella Contin, Zeynep Ahunbay, Nuran Zeren Gülersoy, Yüksel Demir, Murat Güvenç, Sırrı Çölmekçi, Haluk Sur gibi yerel yönetim temsilcilerinin, uzmanların, akademisyenlerin ve aynı disiplinlerden uluslararası ortakların görüş ve deneyim paylaşımı ile gerçekleşti. Bu sempozyumun devamı niteliğinde olan sergi Yenikapı ile ilgili mevcut durumun yanı sıra semtin geleceğine ilişkin sorunlara çözüm önerileri getiren projeler ile Yenikapı’yı anlatan fotoğraflardan oluşuyor. Sergide İstanbul Teknik Üniversitesi ve Politecnico di Milano’nun ortaklığında gerçekleştirilen projelerin yanı sıra sempozyumu özetleyen videolar ile İtalya’da benzer bir süreç içinde bulunan Gela kentinin hikayesini anlatan kısa bir film de yer alacak.

Sergi İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Taşkışla Yerleşkesi’nde 3-22 Ekim tarihleri arasında mimarlık, arkeoloji, kültürel miras, koruma, kentsel dönüşüm gibi konulara ilgi duyan tüm izleyicilere açık olacak.

YENİKAPI – Mimarlık Altyapı ve Arkeoloji Sempozyumu ile sergisinin sponsorluğunu ENI (ana sponsor), Yapı Kredi, Samsung Türkiye (akıllı cihazlar), Vodafone Türkiye (iletişim) üstlenirken, etkinlik İstanbul Teknik Üniversitesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi (mekan), İstanbul Topkapı Müzesi (mekan) tarafından desteklenmektedir.

Etiketler

Bir yanıt yazın