Yeni Bir Diyalog Zemini Olarak “Mimarlığın Anlatımı”

Space Graph sergisi kapsamında düzenlenen "Yeni Bir Diyalog Zemini Olarak 'Mimarlığın Anlatımı'" etkinliği, 11 Ekim 2018 Perşembe akşamı saat 18:30'da Versus Art Project'te yapılacak.

Etkinliğin tanıtım metninden:

Gelişen teknoloji, doğa ve insan arasındaki ilişki bizi yeni bir dünya tanımı oluşturmaya, yeni öngörüler yapmaya, yeni hayaller kurmaya itiyor. 

Zamanda ve ölçekte ileri-geri gitme olasılıklarını tartıştığımız bu yeni dünyada teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu elemanların tanımları gevşedi ve birbirlerinin içine geçmeye başladı. 

Merak, endişe ve aynı zamanda umutla karşıladığımız bu dünya ile yeni bir diyalog zemini oluşturma ihtiyacı da söz konusu. Ancak bu sayede tüm olumsuz algılara karşıt, yeni olumlamalar üzerinden bir senaryo geliştirme ihtimali mümkün olabilir. 

Güncel mimarlık paradigmaları, en temelde zaman-mekan-teknoloji-doğa-insan üzerinden değişen algılarımızın tümüyle ilgili yeni tartışmaların tam ortasında yer alıyor. Bunun yanında hem gökbilim ve matematik öğretilerinin mimarlık aracılığıyla yeniden hayatımıza uyarlanması, hem de pozitif bilimlerle ilişki üzerinden mimarlığı güncel ve geleceğe dönük bir yaklaşımla bir kez daha değerlendirmek için çok doğru bir zaman. Mimarlık yapış sürecimiz ise, her zaman olduğu gibi bu döngüsel işleyişin bir denemesi olmayı sürdürüyor. 

İş yapış şeklinin diğer pek çok alanın dahil olmasıyla birlikte evrildiği noktada, mimarlığın anlatımı da farklı mecralara taşınıyor. 

Biz de mimarlığın güncel paradigmalarını ve anlatımını konuşuyoruz. 

Konuşmacılar

  • Alper Derinboğaz (Salon kurucusu, Mimar)
  • Şebnem Yalınay Çinici (İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Bölüm Başkanı)
  • Gökhan Karakuş (Tasarımcı, küratör, tarihçi, mimarlık eleştirmeni ve kuramcı)
  • Dilek Öztürk (Tasarım Editörü & Kurucu Ortak In-Between Tasarım Platformu)
  • Ali Gürevin (Zebra Design Factory kurucusu, Tasarımcı)


Yürütücü

Bahar Turkay (İçerik Yöneticisi, Zebra Design Factory)

Etiketler

Bir cevap yazın