Yeldeğirmeni’nden Kent Öyküleri

Kadıköy'ün tarihi yerleşmelerinden biri olan Yeldeğirmeni'nin içerisinde bulunduğu dönüşüm süreci ve "kent belleği" kavramı, Yeldeğirmeni'nde atölyesi bulunan on yedi ayrı sanatçının çalışmaları ile ele alınıyor.

Son yıllarda kentlerde kültürel ve mimari devamlılık bozulmakta, eski hayat tarzlarını ortaya koyan binalar ve pek çok kültürel değer yok edilmektedir. Tarih bilincinden yoksun, plansızca yapılan uygulamalar kentlerde bellek kaybına neden olmakta ve kültürel değişimleri tetiklemektedir.

Kadıköy – Yeldeğirmeni’nde ise farklı bir değişim ve oluşum dikkatleri çekmektedir. Bölgede birçok sanat atölyesi kurulmaya ve farklı disiplinlerden sanatçılar bir arada, uyum ve paylaşım içinde çalışmaya başlamıştır.

Bu bağlamda kültürel belleğin sürdürülebilirliği, kentsel yapılaşma, kentsel gelişim ve kent belleği, Yeldeğirmeni’nde atölyesi olan 17 sanatçıdan oluşan bir karma sergi ile sanatın farklı disiplinleri ışığında ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği sergi, 11 Mart 2018 tarihine kadar Caddebostan Kültür Merkezi’nde ücretsiz olarak ziyaret edilebilir. 

Etiketler

Bir cevap yazın