Yeditepe Üniversitesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Yüksek Lisans Programları Açıldı

Yeditepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü'ne bağlı olarak, Tezsiz-Türkçe ve Tezli-İngilizce olmak üzere Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Yüksek Lisans Programları açıldı ve 2018-2019 akademik yılında eğitim vermeye başlayacak.

Güz 2018 Dönemi İçin Önemli Tarihler

Elektronik Başvuru Sistemi Üzerinden Başvuru için Son Gün (http://ebs.yeditepe.edu.tr) 6 Temmuz 2018
Gerekli belgelerin Enstitüye Teslimi
(2 set fotokopi çıktısı olarak)
9 Temmuz 2018
Mülakat tarihleri 11-12 Temmuz 2018 (Çarşamba ve Perşembe Günleri)
*Mülakat tarihleri için tıklayınız.

Fen Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans Başvuru Koşulları ve Online Kayıt İşlemleri için http://fbe.yeditepe.edu.tr/tr/basvuru-sureci/ sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Dilek Darby, kentsel tasarım ve peyzaj mimarlığı alanındaki gelişmeleri değerlendirerek bu bölümün mezunlarını umutlandıran bilgiler verdi. Geçen yıl yapılan yasal düzenlemelerle Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı Bölümü mezunlarına yeni iş sahaları açılacağını ifade eden Prof. Dr. Darby, bu düzenlemelerin “İmar planlarına ek olarak Kentsel Tasarım Rehberi hazırlama ve yapılan her şehir planında peyzaj mimarının da imzasının aranması” olduğunu söyledi.

Kentsel Tasarım Rehberi

Prof.Dr. Dilek Darby, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliği’nin 30/7’inci maddesinde “Kentsel tasarım projesi doğrultusunda … uygulamaya yönelik kılavuz ve tavsiye niteliğinde kararları içerecek şekilde ‘Kentsel Tasarım Rehberi’ hazırlanması gerekir” ifadelerinin yer aldığına işaret etti. İmar Kanunu’nun 8/ğ maddesinde de “köy tasarım rehberleri hazırlanabileceği”nin vurgulandığına dikkati çeken Prof.Dr. Darby, “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yerel yönetimler için hazırladığı ‘Kentsel Tasarım Rehberi Hazırlama El Kitabı’nda, Kentsel Tasarım Rehberleri’nin, kentsel tasarım konusunda deneyimli ‘Şehir Plancısı, Mimar ve Peyzaj Mimarı’ unvanlarına sahip ekip tarafından hazırlanması gerektiği kaydediliyor” diye konuştu.

Mimari Estetik Komisyonlar

Prof.Dr. Dilek Darby, Planlı İmar Yönetmeliği ile yapı ruhsatı alma aşamasında peyzaj projeleri hazırlama zorunluluğu getirildiğini de anımsattı. Yönetmeliğin 66. maddesinde Mimari Estetik Komisyonları’nda Peyzaj Mimarlarına da yer verildiğini kaydeden Darby, “Bu yönetmeliğe göre komisyon İnşaat Mühendisi, Peyzaj Mimarı, Sanat Tarihçisi, Şehir Plancısı ve Harita Mühendisinden oluşacak” dedi.

Bu gelişmeler doğrultusunda “kentsel tasarım ofisleri kurulmaya başlanacağı”, “kentsel tasarım rehberlerinin aranacağı” ve “yurt dışında da çok önemli bir avantaj olacağı” öngörüsünde bulunan Darby, özel ve kamu sektöründe peyzaj mimarı gereksiniminin artacağını ifade etti.

Yeditepe Üniversitesinde 2017 yılında yenilenen ders programı ile öğrenci almaya başlayan Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarlığı bölümünün ardından, bu yıl da bölümün tezli (İngilizce) ve tezsiz (Türkçe) yüksek lisans programları hayata geçti.

Programa başvuru koşulları ve derslerle ilgili detaylı bilgi için http://fbe.yeditepe.edu.tr/tr/

Etiketler

Bir cevap yazın