Yapex Tadilat Fuarı

Yapex Tadilat Fuarı, 18 - 21 Ekim 2012 tarihlerinde Antalya Expo Center'da gerçekleşiyor.

Türkiye’nin ilk restorasyon ve renovasyon buluşması 18-21 Ekim 2012 tarihlerinde Antalya’da gerçekleşecek. Çekül Vakfı işbirliği, Tarihi Kentler Birliği ve Heritage Europa “Avrupa Tarihi Kentler Birliği” desteğiyle Akdeniz Tanıtım tarafından düzenlenecek olan Yapex Tadilat – Restorasyon, Renovasyon ve Kültür Mirasının Korunması Fuarı tarihi yapılar ile kentsel dönüşüm alanlarının yenilenmesinde sektörün en güçlü aktörlerini bir araya getirecek. Kentsel dönüşüm ve restorasyon projeleri yapan belediyeler, restoratörler, proje büroları ile restorasyon projelerine özel ürün ve teknolojilerin tek bir çatı altında toplanacağı Yapex Tadilat Fuarı, birçok sergi ve etkinlik ile de kültür mirasının korunması temasıyla bir sektör olduğunu vurgulayacak.

Tüm etkinliklerde, kültür mirasının korunması planlamalarının geliştirilmesi ve kentsel / yapısal restorasyon teknikleri ile uygulamalarının sunumları, öncelikle hedeflenecek. MÖ 1. yüzyılda bile öncü mimarlar yenilikle geleneği bağdaştırma çabasını, yeni bir eser yaratırken önceki örnekleri korumaktan vazgeçilmemesini savunuyordu.

Dünyada 18. yüzyılda koruma çabaları güçlendi, 19.yüzyılda restorasyon çalışmaları hız kazandı, 20. yüzyılın ikinci yarısında ise koruma bir disiplin haline geldi.

Türkiye’de ise son on yıldır koruma konusu, yurt çapında yaygınlaşmış ve halkla ilişkisinin kurulması yönünde adımlar atılmıştır. Bu adımların bir tanesi ve belki de en önemlisi 18-21 Ekim 2012 tarihlerinde Antalya Expo Center’da kültür mirasının korunma sektörünü bir araya getirecek.

Etiketler

Bir cevap yazın