Yapan Yapıyor

Türkiye'deki ilk maker panayırı Mini Maker Faire kapsamında üretilen çalışmalardan bir seçki, Yapan Yapıyor sergisiyle 12 Aralık - 2 Ocak tarihleri arasında Studio-X İstanbul'da.

Sergide yer alan el yapımı “makinalar” arasında ahşap bir projektör, langırt masası ve bir otomatik darbuka da bulunuyor.

Üretim demokratikleşiyor. Artık yapmak çok kolay.

İnternetten bulunabilen modeller, her geçen gün artan elektronik donanımlar ve 3D yazıcılar sayesinde eskiden haftalarca süren ve çok pahalıya mal olacak prototipleri, bugün çok hızlı ve ucuza yapabilmek mümkün. İlki 2000’li yılların başında San Mateo’da gerçekleşen Maker Panayırları yıllardır dünyanın her köşesindeki yüzlerce maker’ı bir araya getiriyor.

Gelişen teknolojilerle insanın yapma ve paylaşma güdüsünün birleşmesinden oluşan Maker Hareketi (Maker Movement) Türkiye’de de her geçen gün daha fazla kişiyi kendine çekiyor.

Türkiye zaten maker!

Maker ruhu aslında Türkiye’de hep hayatın içinde. Her şeye bir çözüm üreten tamirci ustalarımız, evinde dikiş makinasıyla iş üreten ev kadınlarımızla biz maker bir toplumuz. Ama gittikçe ürettiğiyle değil tükettiğiyle övünen bir topluma dönüşüyoruz ve Maker Hareketi bu dönüşümü tersine çevirmek için güçlü bir umut ışığı.

“Yapan Yapıyor” sergisi, Mini Maker Fair ile ilk kez bir araya gelen Türk maker’lar için bir başlangıç niteliğinde; Türkiye’deki maker ruhuna yeni bir yorumla taze kan getirecek uzun bir yolun başlangıcı.

Etiketler

Bir cevap yazın