YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı

"YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı" 10 Haziran'da başlıyor.

İstanbul Modern’in 2012 yılında The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle başlattığı YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı, iki yılda bir, yaz aylarında, genç ve yükselen mimarlara İstanbul Modern’in bahçesinde geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunuyor. Program, mimarları sürdürülebilirlik, geri dönüşüm ve yeniden kullanım gibi ekolojik çözümler öneren; gölgelik, su ve oturma alanı gibi öğelerle açık havadaki alanların kullanım olanaklarını artıran yenilikçi tasarım araştırmaları yapmaya teşvik etmeyi amaçlıyor. Kentte popüler yazlık mekânlardan birine dönüşen bu tasarımların ziyaretçileri kentin sıcağından koruması, çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapması, kentli için yakın sosyal alanlar yaratması ve tüm bunları makul mali ve mimari çözümlerle başarması gerekiyor.

1998 yılında ABD, New York’taki MoMA PS1’da başlayan YAP: Yeni Mimarlık Programı, İstanbul Modern’in yanı sıra Şili, Santiago’daki CONSTRUCTO; İtalya, Roma’daki XXI. Yüzyıl Sanatları Ulusal Müzesi (MAXXI) ve Güney Kore, Seul’daki Modern ve Çağdaş Sanatlar Ulusal Müzesi’nin (MMCA) dahil olduğu uluslararası bir ortaklıkla yürütülüyor.

Mimarlık uzmanları, İstanbul Modern ve diğer YAP: Yeni Mimarlık Programı temsilcilerinden oluşan seçici kurul bir araya gelerek finale kalan beş mimarlık oluşumunun önerileri arasından PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal) tarafından tasarlanan “KATI OLAN HER ŞEY” başlıklı projeyi seçti. “KATI OLAN HER ŞEY”, bölgenin endüstriyel tarihinden beslenen, hem geçmişe dair bir hatırlatma hem de yakında yeniden değişecek olan bölgenin geleceğine dair bir bildiri niteliğinde.

YAP 2014 – 2015 Finalistleri Sergisi

2014 ve 2015 yıllarında programın uluslararası ortakları MoMA PS1, CONSTRUCTO, MAXXI, MMCA ve İstanbul Modern tarafından Yeni Mimarlık Programı’na davet edilen tüm finalistlerin projeleri İstanbul Modern’in kısa süreli sergi alanında 2 Ağustos’a dek ziyaret edilebilir.

Program Koordinatörleri & Finalist Sergisi Küratörleri: Çelenk Bafra, Pelin Derviş

YAP İstanbul Modern 2014 – 2015 Finalistleri ve Projeleri:

  • PATTU (İstanbul) / KATI OLAN HER ŞEY
  • Ali Sinan & Hasan Okan Çetin (Ankara) / Ağaçların Fısıltısı
  • FLAT C (London-İstanbul) / Halat Evi
  • Herkes İçin Mimarlık (İstanbul) / Kolektif Zemin
  • Young & Ayata (New York) / Su Korusu
Etiketler

Bir cevap yazın