Whataboutpart2: Ölçek Birbölübir

whatabout ; ara vermeksizin işleyen ve fikri arka plana atmadan deneysel üretime odaklanan öğrenci kaynaklı bir tasarım pratiğidir.

Whatabout nedir?

Whatabout bir workshop değildir.
Whatabout bir yarışma değildir.
Whatabout ; ara vermeksizin işleyen ve fikri arka plana atmadan deneysel üretime odaklanan öğrenci kaynaklı bir tasarım pratiğidir.

Whataboutpart2: Ölçek Birbölübir nedir ve nasıl başvurulur?

“Whatabout part2: Ölçek Birbölübir”, part1’deki ‘serbest atış kavramsal üretim’ temasından sıyrılarak, tasarımcının alışık olmadığı 1/1 ölçekte üretim yapmayı hedefler.
Yani; Whatabout oluşumunun bu part’taki belirlediği tek amaç; 1/1 üretim yapmaktır.

22-29 Temmuz tarihleri arasında Tekirdağ Yeniçiftlikte 1 hafta boyunca sürecek olan bir tasarım/üretim/paylaşım/tatil yuvasıdır.

Peki neden 1/1 Ölçek?

Whatabout oluşumunun amacı; tasarımcının ihtiyacına göre şekillenen ‘denenmeyeni denemek’ pratiğini uygulanabilir hale getirmektir. Bu nedenle Part2’de Part1’dekinden farklı olarak üretilecek olan ‘şey’lerin ne olduğu(Enstalasyon, sokak mobilyası, dekoratif tasarımlar vs.) kararı daha önceden değil, ekiple beraber belirlenecektir.

Şunu da unutmamak lazım;

Whatabout yalnızca öğrenci temalı/kaynaklı bir oluşumdur. En temel amaçlarından biri, tamamı öğrenci olan katılımcılar arasında deneyim paylaşımını sağlamaktır. Günümüzde de yaygınlaşan ‘bir eğitmene ihtiyaç duymadan denetimsiz/ kendi kendini denetleyen mekanizmalar’ fikrini benimsemektedir.
*Whatabout’ta yürütücü yoktur. Yalnızca programı belirleyen ve akışı kontrol eden bir ‘katalizör’ bulunur.

22-29 Temmuz’da yapılacak olan üretimlerle ilgili gerekecek olan her türlü malzeme; 22-29 Temmuz arasında belirlenmiş olan köyden temin edilecektir. Katılımcılar ihtiyaçları olan malzemeleri isterlerse doğadan bulacak, isterlerse kendi bütçeleriyle satın alacak, isterlerse ödün(ç)alma durumuna geçeceklerdir.
NOT: Çok zor durumda kalınırsa, ödün(ç)almak legal sayılacaktır. Whatabout’ta olan, Whatabout’ta kalır.

Whatabout part2 Nasıl işleyecek?

22-29 Temmuz arasında Tekirdağ Yeniçiftlikte kiralanacak olan bir yazlıkta kalacak olan katılımcılar, 1 hafta boyunca hem 1:1 üretimlerini yapacak, hem film geceleri düzenleyecek, oyun/drama atölyelerine katılacak; bunun yanında gündüzleri denize girecek, akşamları barbekü partileri yapacak, geceleri de sahilde içecek eğlenecek. Bunlar net.

En baştan bunları da söylemek lazım. Çünkü bunlar olmadan Whatabout part2 olamaz.

Yani sadece kuru atölye olacağını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz.

Katılmanın tek koşulu: 1 hafta boyunca kiralanacak olan yazlık için 50 TL vermek. Şunu da söylemek lazım; bu işten hiç tanımadığımız bir ev sahibi dışında kimsenin bir karı olmayacaktır. Belirlenmiş olan 15 kişilik katılımcı sayısı ile ödenecek olan kira ancak ayarlanabilmektedir.

Bir de 20 TL’lik bir ulaşım ücreti var seyahat firmalarında. Ancak belki ayarlayabilirsek bir minibüs ayarlar gideriz, sonuçta 15 kişi olacağız, daha ucuza getirecek bile olabiliriz.

* Bu gibi, henüz ucu açık olan birçok nokta var. Ancak dediğimiz gibi; Whatabout whatabout; sürekli olarak izlenebilir, katkıda bulunulabilir, etkiler ve etkilenebilir. Tüm kararlar; belirlenecek olan katılımcılarla birlikte alınır.

Dediğimiz gibi; Whatabout öğrenci kaynaklı, kar amacı %0 (yazıyla sıfır) olan bir oluşumdur.

Başvurmak için;
[email protected] adresine

“Adınız/Okulunuz, Bölümünüz ve Sınıfını/İsteğe bağlı olarak ekleyeceğiniz bireysel işleriniz ve varsa katıldığınız atölyeler” olacak şekilde mail atmanız yeterlidir. Katılımcı sayısı sınırlı olduğundan, seçilmek garanti değildir. Elinizi çabuk tutmakta fayda var. Aklınıza takılan her türlü soru için (ki elbet vardır, normaldir.) aynı mail adresine istediğiniz şekilde yazabilirsiniz, halden anlarız.

Etiketler

Bir cevap yazın