VitrA ile Kentin Hayalleri 11 Aralık’ta Mersin’e Konuk Oluyor!

"Kıyı Çizgisine Yaşam Vermek" teması çerçevesinde Denizli'nin hayallerinin tartışılacağı program, 11 Aralık Pazartesi günü saat 18:30'da Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı'nda gerçekleşecek.

VitrA’nın katılımcı ve özgün tartışma dizisi VitrA ile Kentin Hayalleri‘nin 2017 yılındaki son etkinliği Mersin’de gerçekleşiyor. “Kıyı Çizgisine Yaşam Vermek” teması çerçevesinde Mersin’in hayallerinin tartışılacağı program, 11 Aralık Pazartesi günü saat 18:30’da Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek. Müge Cengizkan’ın koordinatörü, Yekta Kopan’ın moderatörü olduğu programda, Mersin’in hayalini tartışacak konuşmacılar ise Yasmina Lokmanoğlu, Ahmet Tercan, Saffet Emre Tonguç ve Fikret Zorlu olacak.

Orta ölçekli bir Akdeniz yerleşimiyken, 1860’lardan itibaren ölçeği gideren büyüyen limanıyla ülkenin önemli ticaret kentlerinden birisi haline gelen Mersin, Türkiye’nin görece genç yerleşimlerinden. 1938 yılında yürürlüğe giren Herman Jansen Planı ile kentsel karakteri ve gelişimi belirli bir çizgiye oturan Mersin, yaklaşık 25 kilometrelik kent içi kıyı bandı ile deniz kıyısında uzanan en uzun sahile sahip kentlerden biri. Bu bitimsiz görünen kıyı bandı 1970’lerde otoyol için doldurulana kadar küçük plajları, iskeleleri, dar plaj yollarını barındıran bir kıyı bandı olagelmiş. Ölçeği değişen kentle birlikte genleşen sahil bulvarı ve dolgu üzeri süreğen yatay yeşilin programsız hali, kentlinin denizle temas etmesinin önündeki önemli engeller olarak duruyor. Bulvar aşılıp denize ulaşıldığında ise kilometrelerce uzanan bu yeşil kıyı bandına eşlik eden kalın beton duvarlar ve duvarın ardında denize uzanan kaya yığınları yeni engeller olarak beliriyor. Denizin kokusu, sesi, rüzgarı, tene çarpan serinlik ise epey uzakta… Denizi sadece görsel bir öğe olmaktan çıkaran, kıyı kullanımını programlamayan, suyla ilişkinin deneyimsel ve algısal programlarını yazan, sosyal, kültürel ve rekreasyonel yaşamı canlandıran, hareketlendiren, kentliyi heyecanlandıran oluşumlara ihtiyaç duyan bir kent Mersin.

Mersin’in kıyı bandındaki önemli coğrafi, kentsel, arkeolojik değerler nelerdir, neler önemle ele alınmalı, öne çıkarılmalıdır? Algıda ve kullanımda monotonlaşan Mersin kıyısı nasıl canlandırılır, sıkıcı süreğenlik nasıl kırılır? Kıyı bandı kentte nasıl bir rol üstlenir, nelere, kimlere seslenir, kamusal, sosyo-kültürel, rekreasyon ihtiyaçları ve beklentileri nelerdir? Denizle görsel temasın ötesinde ne türde deneyimler ve yeni programlarla tasarlanabilir? VitrA ile Kentin Hayalleri Mersin programında konuşmacılar ve katılımcılar ile enine boyuna masaya yatırılacak.

Etiketler

Bir yanıt yazın