VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: HAYALLERDEN GERÇEKLER

Mart ayında İstanbul Modern'de açılan sergi, Ekim'de Ankara izleyicisiyle buluşacak.

VitrA ve Türk Serbest Mimarlar Derneği’nin (TSMD) iş birliğiyle gerçekleştirilen “VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi”nin 3. sergisi, İstanbul’un ardından Ankara’daki izleyicilerle buluşuyor. Küratörlüğünü Şebnem Yalınay Çinici’nin yaptığı, TSMD Mimarlık Merkezi’nde 15 Ekim – 30 Kasım tarihleri arasında görülebilecek sergi, “VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar: HAYALLERDEN GERÇEKLER – Eğitim Üzerine Projeksiyonlar” adını taşıyor. Sergi, izleyiciyi, eğitimle ilgili “gerçekler” hakkında düşünmeye ve geleceğe yönelik “hayaller” kurmaya davet ediyor. Farklı yaşlardan ve eğitim geçmişinden gelen kalabalık bir kadroyla oluşturulan sergi; eğitim konusunda sorular sormanın ve projeksiyonlar yapmanın, eğitimin yapısal bir parçası olduğuna dikkat çekiyor.

Serginin mekânsal kurgusu, etkileşimli bir koridor fikriyle sunuluyor. “Gerçeklik” ve “hayaller” olarak ikiye ayrılan koridor, eserleri; “kişiler”, “okul/eğitim mekânları” ve “okul sonrası hayat/kişinin kendi kendini eğitmesi” olarak 3 ana başlıkta örgütlüyor. Koridorun karşılıklı duvarları, bütünlüğü ve sürekliliği sağlamak için ışık ağlarıyla birbirine bağlanıyor. İzleyiciyle yakın ilişki kuran sergi, köpükten bloklarla yapılan “geçici kütüphane” çalışmasıyla sona eriyor.

“Eğitimde Alternatif Mimarlık Arayışları” Paneli…
Proje kapsamında ayrıca, 15 Ekim Çarşamba günü TSMD Mimarlık Merkezi’nde “Eğitimde Alternatif Mimarlık Arayışları” başlıklı bir panel izleyicilerle buluşacak. Prof.Dr. Ali Cengizkan’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek panele, Prof. Dr. Şengül Öymen Gür, Mimar Cem İlhan ve Kayhan Karlı konuşmacı olarak katılacak.

VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi Sunar:
HAYALLERDEN GERÇEKLER
Eğitim Üzerine Projeksiyonlar
Sergi ve Panel
TSMD Mimarlık Merkezi
Dumlupınar Bulvarı, Eskişehir Yolu, Kentpark AVM Arka Cephesi

15 Ekim – 30 Kasım 2014
Her gün (Pazar hariç) 10:00 – 19:00 saatleri arasında
www.vitracagdasmimarlikdizisi.com

15 Ekim Çarşamba Açılış Programı
17:30 TSMD Mimarlık Merkezi’nde buluşma
18:00 AKM Kentpark Sahnesi – Panel
19:30 TSMD Mimarlık Merkezi – Sergi Açılışı ve Kokteyl 

Etiketler

Bir cevap yazın