VBenzeri Mekan Film Gösterimleri 07 (Online): Eames: The Architect and the Painter

VBenzeri Mekan Film Gösterimleri kapsamında, yapımcılığını Jason Cohn & Bill Jersey'nin yaptığı "Eames: The Architect and the Painter" filmi gösterime giriyor. İkonik tasarımlara imza atan Ray Eames ve Charles Eames hakkındaki film, 13 Temmuz Pazartesi 20:30 – 22:00 saatleri arasında VBenzeri'nin YouTube kanalında yapılacak. Açılış konuşmasını ise Umut Şumnu yapacak.

Program

Tarih: 13 Temmuz Pazartesi, VBenzeri YouTube kanalı. Online gösterime kayıt olanlara gösterim saati öncesi hatırlatma gönderilip videonun linki paylaşılacaktır.

Saatler:
20:15-20:30 Umut Şumnu açılış konuşması, VBenzeri Instagram Canlı-Yayın
20:30-22:00 Eames: The Architect and the Painter Film Gösterimi, VBenzeri YouTube kanalı. Filmin gösterim adresi kayıt olanlarla beraber aynı zamanda sosyal medya üzerinden paylaşılacaktır.
22:15-22:30 Umut Şumnu ile film hakkında soru-cevap, VBenzeri Instagram Canlı-Yayın. Film izleyip, soru-cevap kısmına katılanlar arasından yapılacak çekilişle 3 adet “İç Mimarlıkta Malzeme ve Detay” kitabından hediye edilecektir.

The Architect and the Painter Hakkında

James Franco’nun seslendirdiği Eames: The Architect and the Painter filmi, Charles ve Ray Eames’in ölümlerinden sonra haklarında yapılan ilk film.

Charles’ın torunu Eames Demetrios da dahil olmak üzere aile üyeleriyle yapılan röportajlar izleyiciye Charles ve Ray Eames’i samimi bir şekilde aktarıyor. Film, dehalarını ego hissine, yaratıcı bir zorunluluğa değil, pratik sorunlara ve yeniliğe dönüştüren iki büyük  sanatçının duygusal iç yaşamlarına samimi bir bakış sunuyor.

Charles ve Ray’in kariyeri savaş sonrası Amerika’daki önemli gelişmelerle paralel bir şekilde ilerledi. Kaliforniya New York’un kültürel gücüne karşı bir ağırlık merkezi haline geldiği dönemde Eamesler Los Angeles’a taşındı. Farklı tasarımları, özellikle Palisades’te inşa ettikleri evlerinin etkisi Avrupa, Asya ve ötesine ulaşan yeni bir West Coast yaşam tarzının simgesi haline geldi.  Amerikan toplumu üretimden uzaklaşmaya, fikirlere ve iletişime dayalı bir ekonomiye doğru kaymaya başladığında, Eames Ofisi her zaman bir adım öndeydi.

Etiketler

Bir cevap yazın