VBenzeri Mekan Film Gösterimleri 04 (Online): Frei Otto: Spanning the Future

VBenzeri Mekan Film Gösterimleri, vizyoner mimar Frei Otto'nun çalışmalarını ve eserlerini anlatan belgesel ile online olarak devam ediyor. Film gösterimi 16 Nisan Perşembe günü saat 19:30'da VBenzeri'nin YouTube kanalında yapılacak.

Program

Tarih: 16 Nisan Perşembe, VBenzeri YouTube kanalı. Online gösterime kayıt olanlara gösterim saati öncesi hatırlatma gönderilip videonun linki paylaşılacaktır.

Saatler:
19:15-19:30 Sabri Gökmen Açılış Konuşması, VBenzeri Instagram Canlı-Yayın
19:30-20:30 “Frei Otto: Spanning the Future” Film Gösterimi, VBenzeri YouTube kanalı
20:30-20:45 Film hakkında soru-cevap, VBenzeri Instagram Canlı-Yayın. Film izleyip, soru-cevap kısmına katılanlar arasından yapılacak çekilişle 5 adet BIM Terimleri Sözlüğü I ve II kitabından hediye edilecektir.

“Frei Otto: Spanning the Future” Belgeseli Hakkında

“Frei Otto: Spanning the Future” belgeseli 2015 yılında aramızdan ayrılan, vefatından hemen önce Pritzker Ödülü’nü kazanan, 20. yüzyılın belki de en vizyoner mimarlarından olan Frei Otto’nun inanılmaz hayatı ve çalışmalarını anlatıyor.

Bir mimar ve mühendis olarak çağdaş, hafif mimarinin temelini atan Otto’nun akılda kalan eserleri arasında Münih Olimpiyat Stadyumu ve Montreal Expo ’67 Alman Pavyonu bulunuyor. Fikirleri aradan geçen onlarca yıla rağmen hayranlık; mimarlıkta bilgisayar teknolojisinin olmadığı dönemde bu eserleri nasıl ortaya çıkardığı hala merak uyandırıyor.

Frei Otto, ölmeden önce verdiği röportajlardan birinde (belgeselde de yer alan) İkinci Dünya Savaşı’nın asma-germe strüktürü üzerine çalışmalarını nasıl etkilediğini anlatıyor. Otto’nun, yapısal ve sosyal problemleri çözmek için form bulma yaklaşımı, modern mimarinin temeli.

“Frei Otto: Spanning the Future” belgeseli, bizleri günümüz dünyasına ilham veren bir mimarlık tarihi yolculuğuna çıkarıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın