Urfa Düşleri Paneli ve Nisan Şenliği

27-28 Nisan 2013 tarihlerinde "Urfa Düşleri" kapsamında düzenlenecek etkinliklere tüm Şanlıurfalılar ücretsiz katılabilecek.

12.000 yıllık tarihi, dünyanın bilinen ilk inanç mimarisi örneği olan Göbekli Tepe ile yapıcı ve güçlü kimliğini açığa çıkaran ve koruyan Şanlıurfa; buna tezat oluşturacak şekilde kentsel dönüşüm projeleriyle de hızlı bir değişim süreci yaşıyor. Bu kapsamda Şanlıurfa’da, 27-28 Nisan tarihlerinde kentin gelişiminde sorun ve fırsatların tartışılacağı bir panel ve kent farkındalığı yaratmayı hedefleyen bir şenlik düzenlenecek…

Şanlıurfa’da faaliyet gösteren Düşhane Derneği tarafından, 27-28 Nisan tarihlerinde “Urfa Düşleri Paneli ve Nisan Şenliği” gerçekleştirilecek. Bölgede faaliyette bulunan pek çok kuruluş(Kent Konseyi, Mimarlar Odası, Harran Üniversitesi, Sodes, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü) ve STK(Şugişkad, Ortak Payda Derneği, Mefsad), Kamusal Sanat Atölyesi, Barutçu Han esnafı ve Külünçe İlköğretim Okulu öğrencilerinin katılımıyla gerçekleşecek etkinlikler; Urfa’nın önemli hanlarından, katılımcı bir dönüşüm modeliyle restorasyonu üzerinde çalışılan ‘Barutçu Han’ öncelikli olmak üzere, Urfa’nın kentsel, kültürel ve yerel değerlerinin sürdürülebilir gelişimi için ortak bir bilinç oluşturmayı amaçlıyor.

Bu kapsamda etkinlikler, 27 Nisan Cumartesi günü Reji Kilisesi’nde (Kemalettin Gazezoğlu Kültür Merkezi) Urfa Düşleri Paneli ile başlayacak. Restorasyon Uzmanı, Düşhane Derneği Üyesi Müge Bayar’ın moderatörlüğünde; Kamusal Sanat Atölyesi’nden Yasemin Ülgen Saray ve Ender Özer, Mutlu Kent’ten Yaşar Adnan Adanalı, Toprakana Platformu’ndan Cem Birder, Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Murat Çağlayan ve Harran Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mithat Karasu konuşmacı olarak yer alacak. Kamu, kamusal mekan, kentli hakkı, kent farkındalığı, kent-kır ilişkisi gibi konuların tartışılacağı panelde, Barutçu Han özelinde yapılan çalışmalar ve fotoğrafların olduğu sergi de gezilebilecek.

28 Nisan Pazar günü düzenlenecek Nisan Şenliği, 11 Nisan Stadyumu ve Balıklıgöl’de yapılacak atölye çalışmalarıyla saat 11:00’de başlayacak; saat 18:00’de Barutçu Han’da “Erkek Ali” filminin gösterimiyle son bulacak. Kentlilerin yoğunlukla kullandığı Balıklıgöl platosu, Tarihi Kapalı Çarşı ve kentin yıkılan eski 11 Nisan Stadyumu alanında gerçekleştirilecek, her yaştan katılımcıya açık olan kent aktiviteleri; kentle kurduğumuz ilişkiyi yeniden düşünmeyi, yeni kent deneyimleri yaratmayı ve en önemlisi kentteki dönüşüme dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Etiketler

Bir cevap yazın