UNESCO Dünya Miras Alanları Bağlamında Süleymaniye Bölgesi Yeraltı Envanterinin Değerlendirilmesi

MİMAD 2020-2021 dönemi çevrimiçi seminerlerinin Ocak ayı konuğu, Dr. Cahide Nur Özdemir olacak.  Dr. Özdemir İlk, 19 Ocak 2021 Salı akşamı saat 19.00'da, "UNESCO Dünya Miras Alanları Bağlamında Süleymaniye Bölgesi Yeraltı Envanterinin Değerlendirilmesi" başlıklı sunumunu paylaşacak.

Webinar, Zoom programı aracılığıyla yapılacak. Herkese açık ve ücretsiz olan etkinliğe katılım için [email protected] adresine ad, soyad ve email adresinin belirtildiği bir email gönderilmesi gerekiyor. Webinar linki, katılım için email yollayanlarla etkinlik tarihinden kısa süre önce paylaşılacak.

İstanbul uzun kent tarihi içinde her bir dönemin bir öncekinin mirasını dönüştürerek kullandığı, dönem izlerinin sonraki dönemlerde zaman zaman görünür olduğu bir şehirdir. Şehrin bugünkü sakinleri, büyük ölçekli bir şehircilik faaliyetini ne zaman başlatsalar, bu gizlerle anidenkarşılaşırlar. Bu rastlantılarda doğrudan yerin altında inşa edilen yapılara tesadüf edilebileceği gibi, kaçınılmaz doğal olaylar veya insan faaliyetleri neticesinde yer altında kalmış yerüstü yapıları ile de karşılaşılabilir. Hangisi olursa olsun her karşılaşma İstanbul’un altında çok ve çeşitli yapı olduğu fikrini güçlendirecek niteliktedir. Çalışmanın amacı, tesadüfi karşılaşmalar ile haberdar olunan yer altına dair kapsamlı ve güncel dijital üç boyutlu kayıtların oluşturulmasıdır. Bugün her kesimden, her eğitim düzeyinden, her sosyal gruptan İstanbul’un yer altına dair hikâyeleri benzer anlatımlarla duyabiliriz. Tarihi Yarımada’dan giren Kınalıada’dan çıkan tüneller, Ayvansaray’dan giren Atmeydanı’na ulaşan koridorlar… İşte çalışmanın çıkış motivasyonu herkesi aynı söylemde birleştiren ancak kimsenin aslında bilmediği yer altı mekanıdır. Bu çalışmada, ayaklarımızın altında ne var sorusu tüm fiziksel mekân içerikli, ya da mistik çağrışımlı, gizem hissiyle yönlendirilmiş cevaplarını almak üzere sorulmuştur. Araştırmada özel olarak saha çalışmalarını yürüttüğü alan Süleymaniye bölgesi olmakla birlikte, bir başlangıç olması umularak, bu çalışma İstanbul’un tamamı için önerilmektedir.

Etiketler

Bir cevap yazın