“Umut” Sergisi

Sağlıklı ve güvenli konutta yaşama hakkı için verdikleri toplumsal mücadeleden başarı ile çıkan kiracı depremzedelerin hakiki hikayesi üzerine kurulu "Umut" sergisi, 6 Mayıs-17 Haziran tarihleri arasında Stüdyo X'te izlenebilir.

Serginin tanıtım metninden:

Bu serginin adı da kendi de umut… UMUT Sergisi, Düzce depreminin ardından “sağlıklı ve güvenli konutta yaşama hakkı” için verdikleri toplumsal mücadeleden başarı ile çıkan kiracı depremzedelerin hakiki hikayesi üzerine kurulu. Düzce Umut Atölyesi tarafından düzenlenen sergi, dayanışmanın hayatın diğer alanlarında da nasıl işleyebileceğine dair umut oluşturuyor. Sergi, deprem, katılım, kooperatif ve yuva kavramlarına odaklanarak, 17 yıldır süregiden bu mücadelenin hafıza kaydını tutuyor.

Sergide tüm süreci kronolojik olarak belgelerle anlatan zaman çizelgesinin dışında aynı bağlamı taşıyan sanatsal çalışmalar da var: Mekansal adalet mücadelelerini haritalayan Umut Arşivi, Düzceli kiracıların bilmek zorunda kaldıkları çetrefilli terminolojiyi görünür kılan A’dan Z’ye Mahalle Sözlüğü bunlardan bazıları.

Sergi için hazırlanan Kampanya Duvarı, İstanbul kamuoyunu Düzce Umut Evleri inşaatının harcına umut katmaya davet ediyor.

Etiketler

Bir yanıt yazın