Uluslararası Sanatçı Filmleri 2014-2015

İstanbul Modern, 20 Ocak - 12 Mart 2015 tarihleri arasında güncel video sanatına odaklanan ve dünyanın dört bir yanından görsel sanatçıların hareketli görüntü, animasyon ve kısa filmlerini İstanbul'a taşıyor.

Küratörlüğünü Çelenk Bafra’nın yaptığı sergide Türkiye’den Burak Delier’in “Kriz ve Kontrol” ve Vahap Avşar’ın “Arguvan Yolu” adlı video yerleştirmelerinin yanı sıra 15 ülkeden sanatçıların son dönem video çalışmaları tematik seçkiler halinde gösteriliyor. Projeksiyon ve ekranlardan izlenebilecek video seçkilerinin “çatışmalar”, “kentsel yaşamın performatif yorumu”, “bedensel sınırlar” ve “olay anlatımı” gibi farklı konu başlıkları var.

Serginin “Karakutu” adını taşıyan tek video odasında ise her hafta dünyanın başka bir köşesinden başka bir video yerleştirmesi sergileniyor. Sergi kapsamında video sanatı ve sanatçı filmleri hakkında söyleşi ve sunumlar da düzenleniyor. Bunlardan ilki 28 Ocak Çarşamba saat 18.30’da program ortaklarından Belgrad Kültür Merkezi Küratörü Zorana Đaković ve sanatçı Milica Tomić’in Sırbistan’da video sanatı üzerine yapacakları söyleşi.

Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri), Londra’nın köklü sanat kurumu Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlatılan ve farklı coğrafyalardan 17 sanat kurumunun ortaklığıyla düzenlenen bir program. Ortaklar video sanatı üzerine bilgi ve uzmanlıklarını birbirleriyle paylaşıyor ve her yıl ülkelerinde öne çıkan bir sanatçının yeni bir çalışmasını seçerek programa katkı sağlıyor. Davet edilen sanatçıların videoları, program ortakları tarafından yürütülen küratöryel çalışma sonrasında, tematik gösterimlerle ya da sergilerle izleyiciye sunuluyor. İstanbul Modern, yedi yıldır süren Artists’ Film International’a geçmiş yıllarda Türkiye’den Ali Kazma, İnci Eviner, Ergin Çavuşoğlu, Sefer Memişoğlu ve Bengü Karaduman’ın videolarıyla katılmıştı. 2014 yılında program kapsamında Burak Delier ile çalışan İstanbul Modern, 2015 yılı içinse Vahap Avşar’ı davet etti. Vahap Avşar’ın videosu yıl boyunca program ortaklarının düzenleyeceği sergi ve gösterim programlarında yer alacak.

Sanatçılar: Yuri Ancarani, Vahap Avşar, Lee Kai Chung, Burak Delier, Dalila Ennadre, Provmyza Group, Mattias Harenstam, Oded Hirsch, Rebecca Ann Hobbs, Tran Luong, Jorge Macchi, Nicole Miller, Karen Mirza & Brad Butler, Uudam Tran Nguyen, Masooda Noora, Pallavi Paul, Elisabeth Price, Tejal Shah, Anatoly Shuravlev, Angela Su, Milica Tomic, Diego Tonus, Amir Yatziv, Tanya Busse & Emilija Škarnulytė

Etiketler

Bir cevap yazın