Ultraviolet Architecture — Alvar Aalto and Cultural Sustainability

George Michelin, Burcu Nimet Dumlu ve Büşra Dilaveroğlu'nun "Ultraviolet Architecture — Alvar Aalto and Cultural Sustainability" konulu söyleşisi binbirgüzergah platformu üzerinden 21 Aralık'ta çevrimiçi olarak yapılacak.

Etkinlik metni:

Üç mimarlık gezgini 2022’nin sonbaharında, Alvar Aalto’yu anlamak üzere Helsinki’de bir araya gelir. İngiltere’den George Michelin, Tokyo’dan sanal olarak katılan Burcu Nimet Dumlu ve İstanbul’dan Büşra Dilaveroğlu. İskandinavya’nın kendine has coğrafyasında ve 19. Yüzyılın modernliğin standardizasyonuna karşı çıkan ve bunun yanında insan deneyimini, zanaati ve bir bakıma kültürel sürekliliği öne çıkarmayı başarmış olan Aalto’nun yapılarının etkileyici atmosferinde Finlandiya’yı ararlar. Zira, Sigfried Gideon*’un da dediği gibi, “Finlandiya Aalto nereye giderse oradadır.”

İkinci dünya savaşından sonra mimarlığı etkisine alan rasyonalizm, ölçülebilir ve hesaplanabilir olanı mimarlık ve tasarım alanına sokar. Mimarlık bir bakıma işlev ve ekonominin birleşiminden doğan matematiksel bir inşa alanıdır. Bu mimarlık ve tasarım alanında uzun yıllar devam edecek olan bir tartışmanın da başlaması anlamına gelir. Mimarlıkta bir anlam duygusunun, kültürün ya da özetle ölçülemez olanın yok sayılması yeni bir arayışın başlamasına neden olur. Aalto için, standardizasyona eğilmiş olan rasyonalizmin psikolojik ve fizyolojik insani değerleri ihmal etmesi onu kusurlu yapar. Bir nesne bir olanaklar dizisi olarak görülmelidir. Bu olanaklar geniş spektrumlu girift bir yapı ortaya çıkarırlar. Aalto’ya göre bu spektrumun kırmızı bandı toplumsal tartışmaları, turuncu bandı inşai süreçleri ve insana en yakın olan ve en ölçülemez olan ultraviyole bant ise insan ilişkilerini dışa vurur. Bu ultraviyole bant genişletilmiş bir rasyonalizmin de bulunduğu yerdir.

Bu konuşma bu bağlamda Helsinki’den başlayarak açılan ve büyüyen, Tokyo-İstanbul-Helsinki hattında devam eden bir tartışmayı, binbirgüzergah platformuna taşıyor. Aalto ve öne sürdüğü genişletilmiş rasyonalizmin ışığında, kültürel sürekliliğin mimarisini ve mimarlığın ultraviyole bandını ele ama biçimine odaklanır. Helsinki Üniversitesi’nde yürüttüğü lisansüstü çalışmaları ve Aalto hakkında yazdığı metinleri ile Michelin tartışmanın çatısını oluşturacak, konuşma söyleşi şeklinde devam edecektir. Söyleşi dili İngilizce’dir.

Başvuru için linke e-posta adresinizi bırakınız;
https://forms.gle/iRsN1LshpeTKGN3J6

Etiketler

Bir yanıt yazın