Türkiye’de Işık Kirliliği Semineri

PLD Türkiye'nin ışık kirliliği ile ilgili başlattığı etkinlikler, 24 Eylül'de TAK'ta gerçekleşecek Prof.Dr. Zeki Aslan'ın konferansı ile devam ediyor.

Gece gökyüzüne bakıyorsunuz. Tek bir yıldız bile yok. Şehrin biraz dışına çıktığınızda ise karşınızda tüm güzelliği ile yıldızlar şöleni. Sebep: Işık Kirliliği. Peki ışık gerçekten kirletir mi? Doğa, çevre ve insan hayatı üzerine etkileri neler? Türkiye’de durum ne ve nereye gidiyor?

PLD Türkiye, geçen sene “Karanlığı Aramak” serisi ile başladığı ışık kirliliği ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarına bir yenisini ekliyor. Türkiye’de ışık kirliliği konusunda uzun senelerdir çalışmalar yürüten Prof.Dr. Zeki Aslan’ın deneyimlerini paylaşacağı etkinlik “City Dark” film gösterimi ile son bulacak.

Şehir ışıkları arasında yabancılaştığımız karanlık ve ışıldamalarını unuttuğumuz yıldızlar için bir ‘uyanış’ filmi olan The City Dark, belgesel niteliğinde bir çalışma. Film, bilinçsiz aydınlatmanın kültürel, fiziksel ve hatta psikolojik etkileri üzerine gerçekleştirilmiş araştırmalar ve çözümlemeler ile dünyanın gömüldüğü ışık kirliliğini ve sonuçlarını ortaya koyuyor.

Tarih: 24 Eylül 2013, Salı, Saat: 19:00, Yer: Tasarım Atölyesi Kadiköy (TAK)

Program:
19:00 – 19:45: Prof.Dr. Zeki Aslan, TİKE (Türkiye Işık Kirliliği Engelleme Çalışmaları)
19:45 – 20:40: City Dark Belgesel Film Gösterimi

Kayıt ve detaylar için tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler

Bir cevap yazın