Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1920 – 2020 Sergisi

Çankaya Belediyesi, Mimarlar Derneği 1927 ve Avusturya Büyükelçiliği’nin ortak olarak düzenlediği Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1920 - 2020 Sergisi, Çankaya Belediyesi Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi Abidin Dino Sergi Salonu’nda 29 Kasım tarihine kadar izlenebilir.


“Türkiye Büyük Millet Meclisi, 1920 – 2020” başlıklı sergi, “Türkiye’de Parlamento Yapılarının Yüzyılı: Halkı Birleştirmek, Fikirleri İnşa Etmek” temasıyla Çankaya Belediyesi, Mimarlar Derneği 1927 ve Avusturya Büyükelçiliği’nin ortak olarak düzenlediği uluslararası etkinliğin bir parçası olarak hazırlandı. Sergi, Türkiye’de parlamenter sistemin kurulmasının ardından geçen yüzyıl sonunda meclisin açıldığı 1920 yılından bugüne inşa edilen parlamento yapılarını mimari ve kentsel analizlerin yer aldığı temsiller aracılığıyla değerlendirmeyi ve Milli Egemenliğin Yüzüncü Yılı’nı bu mekânsal değerlendirmeyle anmayı hedefliyor.

Osmanlı döneminden miras kalan Ulus’taki 1. Meclis Binası (Mimar İsmail Hasip Bey, 1915-16), Cumhuriyet’in ilk on yılının zor şartlarında yine aynı bölgede inşa edilen 2. Meclis Binası (Mimar Vedat Tek, 1924) ve Atatürk’ün vefatından hemen önce 1938 yılında açılan yarışmada kazanan Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister’in projesine göre Yenişehir’de inşa edilen Türkiye Büyük Millet Meclisi yerleşkesi, başkent Ankara’nın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli mimarlık mirasları arasında yer almaktadır. Sergide, parlamento yapılarının Ulus’tan Yenişehir/Kızılay’a uzanan hikayesi incelenmekte; zaman içinde yeni müdahale ve ihtiyaçlarla değişerek günümüze ulaşan meclis mekanları, Türkiye’nin Cumhuriyet dönemindeki siyasi ve toplumsal hayatındaki dönüşümler ve başkent Ankara’nın kentsel peyzajında bu süreçte gerçekleşen değişimler çerçevesinde yorumlanmaktadır.

Sergi Künyesi
Küratörler: Hatice Günseli Demirkol (Eskişehir Teknik Üniversitesi), T. Elvan Altan (Orta Doğu Teknik Üniversitesi)
Yardımcılar: Ayşegül Kardaş (Çankaya Belediyesi), Bengüsu Döngül (Mimarlar Derneği 1927)
Tasarım Ekibi: Dilan Nadir (AnkaraAks), Zeynep Ünsal (AnkaraAks)

Etiketler

Bir cevap yazın