Transp[ ]se @Büyükada

İTÜ Mimarlık Fakültesi, Mimarlık Bölümü, Mimari Proje 7 stüdyosunda öğrencilerin geliştirdiği "Transp[ ]se @Büyükada" temalı mimari proje sergisi 13-21 Haziran tarihleri arasında Büyükada'da yer alan Splendid Palas Otel'de görülebilir.

“Transp[ ]se @Büyükada” temasıyla metropol ve sayfiye / ada nosyonlarına odaklanan, bununla birlikte ileri-teknoloji ve ekoloji konularını mesele edinen bu projeler ve sergisi aracılığında istenilen konunun tüm uzanımlarıyla tartışmaya açılması.

İlginç bir hafıza ve mimariye sahip Splendid Palas Otel’inin orta avlusuna yerleştirilen serginin bu tür bir tartışmaya iyi bir altlık oluşturacak. Sergi açılışı 13 Haziran Cumartesi günü saat 16:00’da. 

Stüdyo hakkında kısa not:

Transp[ ]se tasarım stüdyosu, transition/transection/transportation başlıklı otoban ve toplu taşıma rotaları örüntüsünün baskın olduğu kent akslarına eklemlenen kamusal alan ve hikayeleri; transhouse başlıklı yoğun günlük hayat aktivitesi barındıran kentsel yoğunlaşma noktalarına entegrasyonu içeren konut odaklı yaşamsal kurgu olarak özetlenebilecek trans- stüdyolar dizisinin son halkasıdır. Çalışma alanı olarak Büyükada’yı belirleyen stüdyo, ileri teknolojik hareketleri, ekolojik atılımları, politik-kültürel stratejileri göz önünde bulundurup kurucu etmenleri olarak belirleyerek, tasarım stratejilerini metropolitan ölçeğin yanıbaşındaki akdenizli yarı-sayfiye bölgesi olarak konumlanan Büyükada’yı açacak verimli yaşamsal senaryolar olarak eklemlemeyi hedefler. Stüdyoyu yaratıcı üretimler mekanı olarak kurgulayan transp[ ]se tasarım stüdyosu, Büyükada’da tasarlanacak video arşivi hacmini ele alan Infocore/s başlıklı açık çağrılı tasarım/fikir yarışmasını, Büyükada’nın bütüncül algılanışını deşifre eden kesit sondajlarını, tasarım hikayesinin organizasyonunu hedefleyen 5W1H [5N1K] workshobunu ve çeşitli doktora ve yüksek lisans öğrencilerinin profesyonel uğraşılarını/kuramsal araştırmalarını açıklatan söyleşi dizisini de kapsayan tasarım süreci yönetir. Stüdyonun tüm görsel ve yazınsal arşivini/günlüğünü tutan https://archstudiotrans.wordpress.com blogu da güncel biçimiyle yayındadır.

Etiketler

Bir cevap yazın