Tim Macfarlane Konferansı: “Cam Mimarisi’nde Yapısal Çözümler”

Konferans, 11 Ekim 2011 Salı günü, saat 19.00'da YEM Etkinlik Salonu'nda gerçekleşecek.

Yapı-Endüstri Merkezi, dünyaca ünlü Yapı Mühendisi ve ödüllü bir uygulayıcı olan “Dewhurst Macfarlane and Partners” Yönetici Ortağı Tim Macfarlane ile Türk yapı sektörü ve mimarlık alanının önde gelenlerini, ERA Mimarlık Şehircilik Müşavirlik koordinasyonuyla 11 Ekim 2011 Salı günü, saat 19.00’da YEM Etkinlik Salonu’nda bir araya getiriyor!

Yapı-Endüstri Merkezii’nin yeni konuğu, ERA Şehircilik Mimarlık Müşavirlik koordinasyonu ile İngiliz yapı mühendisi Tim Macfarlane olacak.

Tim Macfarlane, Londra ve New York’ta bulunan merkez ofisleri aracılığıyla önemli projeleri tamamlayan, 4 ortak ile uluslararası bir uygulayıcı olan “Dewhurst Macfarlane and Partners”grubunun New York ofisinin gelişmesine katkıda bulunarak İngiltere’ye dönmeden önce, büyük ölçekli üniversite ve sanat binaları projelerini yürüterek birkaç yıl geçirdi. Bu projeler arasında; Princeton, Chicago ve Penn State Üniversiteleri’ne dahil olan yeni binalar bulunmaktadır. Londra ofisinde konuşlanan ekibi yönetmekte ve öncü mimarlar ile bir yandan strüktür mühendisliği ile cephe mühendisliğinin estetik için önemli olduğu çığır açıcı strüktürler üzerine çalışırken; diğer yandan ise Birleşik Krallık ve dünya çapında sanat, eğitim, konut ve kamu yapılarına yönelik mühendislik tasarımı gerçekleştirmektedir. Küçük bölüntülü cephelerden büyük kablo asılı cam duvarlara kadar her türlü yapı biriminde yapısal cam kullanımına öncülük etmiş ve grubuna İngiltere Yapısal Mühendislik Kurumu’nun ‘Yapısal Mühendislik Mükemmelliği Üstün Ödülü”nü kazandırmıştır. New York, Times Square’deki TKTS, uluslararası beğeni almıştır.Harvard Graduate School of Design ve Yale Üniversitesi gibi birçok önde gelen üniversitede “mimari ve yapısal cam” konusunda çeşitli dersler veren Macfarlane, “Cam Mimarisi’nde Yapısal Çözümler” başlıklı konferansında, yapısalcı mühendisin karşılaştığı zorlukları gidermek ve kodlanmış pratiklerin rehavetinden sıyrılan mühendisliğin, ne denli heyecan verici ve yenilikçi sonuçlar doğurabileceğini aktaracak.

Macfarlane’in, camın iddialı mimari projelerdeki kullanımının artmasını sağlayan cam üretim ve işleme alanındaki gelişmelerden bahsedeceği konferansı 11 Ekim 2011 Salı günü YEM’de gerçekleştikten sonra, Yapı-Endüstri Merkezi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ekonomi Üniversitesi ve ERA Şehircilik Mimarlık Müşavirlik’in katkıları ile 14 Ekim 2011 Cuma günü saat 17:00’de, İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde tekrarlanacak.

Etiketler

Bir yanıt yazın